Dnes je 22.9.2023 a svátek má Darina

Podnikatel

Vrbno mapaČR

Město Vrbno pod Pradědem se rozprostírá na soutoku Bílé, Střední a Černé Opavy v podhůří nejvyššího pohoří Moravy a Slezska Jeseníků, v rozmezí přibližně 520-590 metrů nad mořem. V jeho blízkosti se nacházejí lázně Karlova Studánka a nejvyšší hora Jeseníků Praděd.

Vrbno pod Pradědem je nazýváno branou do Jeseníků, a docela právem. Prochází jím hranice Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Ta se rozprostírá na území 740 kilometrů čtverečních. Svým potenciálem zdravé přírody a kouzelných scenérií je město vyhledáváno turisty a je současně zajímavé pro případné investory v oblasti cestovního ruchu. V souladu s pravidly ochrany přírody se nad městem na Vysoké hoře nachází bobová dráha o délce 840 m a lyžařský areál o délce sjezdovky 2,1 km.

Město je dostupné po silnicích č. 451, 452 (ve směru Bruntál, Krnov, Opava, Ostrava a Bruntál, Šternberk, Olomouc), č. 450, 451 (ve směru Červenohorské sedlo, Velké Losiny, Šumperk a také Jeseník)  a č. 445 (ve směru Zlaté Hory, Polsko).  Město je koncovou zastávkou na regionální železniční tratí z Milotic nad Opavou, která byla vybudována roku 1844. Tato trať slouží dodnes, zejména pro osobní a nákladní dopravu. Město má kompletní inženýrské sítě od elektrické energie, plynu, vodovodu, kanalizace, má čistírnu odpadních vod, optické a telefonní kabely. Ve Vrbně fungují dvě benzinové čerpací stanice.

Na území města působí celá řada podnikatelských subjektů, které napomáhají rozvoji města a regionu jako celku. Město má dle územního plánu plochy a prostory vhodné pro nové investory, které se nacházejí zejména v zónách brownfields. V 19. a 20. století se stalo město průmyslovým centrem regionu, avšak po povodni v roce 1997 došlo k zániku některých významných podniků, jejichž provoz byl v té době velmi omezen. Mezi nejrozsáhlejší zónu brownfields patří areál o rozloze 221.220 m2, který dříve sloužil dřevozpracujícímu odvětví. Poloha města je ideální pro rozvoj agroturistiky (chov dobytka, ovcí a jiného skotu, pobyty na agrofarmách), což podmiňuje poptávka pro zdravých potravinách z ekologicky nezatížených území.

Vrbno z ptačí perspektivy

V současné době se město stává rájem turistů a milovníků přírody, stejně tak vyznavačům zimních sportů, běžek, cykloturistiky. Mikroregion nabízí ubytování pro turisty, rodiny s dětmi, seniory a lidi vyhledávající relax a odpočinek, klid a ticho pro regeneraci. Náročnějším klientům vyhovují nadstandardní služby hotelů a wellness.

Místní drobní živnostníci provozují obchody a služby, ve městě fungují dva supermarkety. Nachází se zde dvě banky a Česká pošta.

V současné době žije ve městě 5 290 obyvatel, jsou zde obvodní oddělení Policie ČR, dvě mateřské školy, základní škola, nízkoprahové zařízení pro děti a mládež a zdravotnické služby provozované privátními lékaři. Ve Vrbně je také výjezdová stanice Rychlé záchranné služby a hasičská jednotka se stálou pohotovostí.


Významní zaměstnavatelé

Husqvarna Manufacturing CZ s.r.o.

Vývoj, výroba a prodej forem, plastových dílů a montáže. Od roku 2006 je firma součástí skupiny Husqvarna. Ve Vrbně zaměstnává 500 pracovníků, v Bruntále 150. Vyrábí formy do hmotnosti 18 tun o velikosti rámu 1500 mm x 1200 mm, provozuje 74 strojů s uzavírací silou od 25 do 1500 tun, vyrábí výlisky o hmotnosti 5 g - 5 kg. Montuje zahradní techniku pro mateřskou firmu Gardena a komponenty pro automobilový průmysl. Záměrem společnosti je, že do roku 2018 zbuduje novou halu pro výrobu robotických sekaček trávníků, kde zaměstná dalších sto pracovníků.

www.husqvarnamanufacturing.cz

IMG 5053Husqvarna 2

Ing. Petr Gross s.r.o. (IPG)

Vytřikování plastů (závod v Miloticích nad Bečvou) a výroba forem pro vstřikování plastů a vývojové oddělení (Vrbno p. P.). Firma zaměstnává 250 zaměstnanců. Hlavními produkty jsou optické díly pro světelnou techniku automobilů - světlovody, kolimátory, čočky, a podobné optické díly. Ty jsou ve vozech Bentley, Jaguar, Land Rover, Range Rover, Vauxhal, Mini Cooper, Ford, Škoda, VW, Audi, BMW, Mercedes, Opel, Citroen, Peugeot, Nissan, Toyota atd., ale i v indických a čínských autech. Firma vyrábí též technické díly pro vozy Volvo, Porsche aj. V roce 2016 uvedla na trh tzv. automatické sněhové řetězy. Majitel firmy Ing. Petr Gross získal cenu nejlepšího podnikatele Olomouckého kraje za rok 2015.


MAR J (3)IPG 2

MEPAC CZ s.r.o.

Firma podniká od roku 2004 v oblasti přesného strojírenství. Sídlí v Třinci, provozovny má ve Vsetíně a Vrbně pod Pradědem a zaměstnává 49 pracovníků. Její výrobky, formy, nástroje a výrobní služby nacházejí uplatnění v automobilovém, stavebním, dentálním či textilním a leteckém průmyslu (některé i v kosmu), u výrobců plastových dílů, zahradní techniky, bílé techniky. Věnuje se také návrhu a výrobě specializovaných strojů, simulaci a optimalizaci výrobních procesů. Zabývá se vývojem a výrobou laserových systémů.


MAR J (2) 01

ODETKA a.s.

Firma s více než 200 let starou historií. Je tradičním českým výrobcem tkaniček do bot a v současnosti zaměstnává kolem 30 zaměstnanců. Vyrábí šňůry oděvní, technické pro sportoviště, padákové, prošívací příze na sedla a boty, knoty svíček i do aromalamp a petrolejek, sítě proti ptákům na fasády, sítě na leštění, pískoviště i na dětská hřiště, chirurgické nitě na šití a jiné. Pracuje též s novými textilními polymerními vlákny. Výrobky se prodávají po celém světě.


MAR J (2) MAR J (6) 1 
odetka 1

ATQ s.r.o. 

Advanced Technologies and Quality

Nástrojárna a lisovna.


IMG 4242

T.W.I. spol. s r. o.

Výrobce solárních kolektorů a solárních systémů, plastových oken a dveří. Řadí se k největším výrobcům solárních kolektorů v ČR i v rámci EU.


IMG 1675

Jelínek Trading spol. s r.o.

Přední český zpracovatel plastových odpadů a výrobce kvalitních PP regranulátů a kompaundů, které jsou vhodné pro vstřikování, vytlačování a další aplikace.


MAR J (4)

Paňák plasty s.r.o.

Konstrukce, výroba prototypových a sériových forem pro vstřikování termoplastů, zkoušení forem, technické poradenství, kompletace výrobků, nástrojárna, lisovna.


MAR J (1)MAR J (3)

Pradědský lesní závod a.s.

Komplexní lesnické služby v těžební a pěstební činnosti, nákup, prodej a doprava dříví, chov skotu a údržba krajiny, produkce sadebního materiálu lesních dřevin, péče o veřejnou zeleň a poskytování ubytovacích služeb.


MAR J (1)MAR J (5)

RIDEX s.r.o.

Společnost Ridex obchoduje na českém trhu s lesnickým zbožím a materiály, produkty pro zahradu, okrasnou a městskou zeleň, arboristiku i vinařství. Hlavní specializací je ochrana lesa.


RIDEX (1)load