Obce nemohou dávat výjimky jako dříve

Silvestr - fotosoutěž 2011 Vrbno mým objektivem

S účinností od 1. října 2016 dojde k novele přestupkového zákona, která ruší možnost udělovat výjimky z rušení nočního klidu. Jedinou možností, jak mít povolení z rušení nočního klidu, bez toho, aby přijela policie a řešila přestupek, je nechat si akci zanést do obecně závazné vyhlášky schválené zastupitelstvem města. To se bude konat 22. září.

Pokud tedy plánujete nějakou společenskou akci nebo událost od 1. října 2016 do 31. prosince 2017 a její charakter přesahuje 22. hodinu, kdy začíná čas nočního klidu, oznamte to na Městský úřad ve Vrbně pod Pradědem. Uveďte název akce, místo a datum konání. Stihnout to musíte nejpozději do 31. srpna 2016. Tato povinnost plyne jak tradičním organizátorům kulturně společenských akcí, tak třeba vrbenským spolkům, sdružením a rovněž občanům - například pro plánovanou oslavu životních jubileí na zahradě u rodinného domu.

Noční klid trvá od 22. hodiny do 6 hodin rána. Novela přestupkového zákona směřuje k ochraně obyvatel obcí a jejich práva na nerušený odpočinek. Podle výroku Ústavního soudu je třeba výjimečné případy, kdy se doba nočního klidu stanoví jako kratší nebo žádná, vymezit natolik určitě, aby lidé žijící v obci mohli počet a rozložení částečně či úplně probdělých nocí v roce předvídat.

Doposud radnice mohly schvalovat výjimky ze zákazu rušení nočního klidu, když posoudily důvod a také přiměřenost požadavku organizátorů kulturních, společenských, ale i rodinných akcí. To od 1. října 2016 dělat nemohou. A tak hrozí, že jakékoli oslavy, kulturní a společenské akce pod širou oblohou budou muset od tohoto data končit vždy ve 22 hodin. Nebude-li konkrétní akce uvedena ve výjimkách nově platné obecně závazné vyhlášky, organizátoři riskují, že lidé na ně pošlou policejní hlídku a také že za porušení zákazu následně zaplatí pokutu až ve výši pěti tisíc korun.

"Novela bere obcím jejich kompetence a nepřiměřeně zasahuje do ústavně garantovaného práva samospráv. Myslím, že jsme i v minulosti vždy s velkou odpovědností rozhodovali o výjimkách, abychom ochránili třeba rodiny s malými dětmi před hlukem. Pro jednu velkou rodinnou oslavu na zahradě jsme vymezili čas do půlnoci a nedali jsme souhlas k odpálení ohňostroje. Nepovolili jsme ani plošně přesah víkendových akcí na skateparku. Rada města je v tom nesmlouvavá a vždy posuzuje únosnost rušení nočního klidu, i když je třeba právě čas letních prázdnin a lidé se chtějí bavit," řekla starostka města Květa Kubíčková. Současně upozorňuje, že je třeba dostát zákonům. Je nyní na organizátorech akcí, aby plánované akce pořádané venku, byť s velkým časovým předstihem, včas nahlásili. Jen tak je mohou dostat do soupisu akcí uvedených v OZV.

Ohlašovací formulář najdete v tiskopisech odboru vnitřních věcí.

Martina Sakalová, Mgr. Alena Kiedroňová, odbor vnitřních věcíVytvořeno 15.8.2016 13:24:50 | přečteno 3470x | Mgr. Alena Kiedroňová
 

MĚSTSKÝ ÚŘAD

Nádražní 389
793 26  Vrbno pod Pradědem

IČ: 00296457
DIČ: CZ00296457

tel.: 554 795 111
fax: 554 751 610
podatelna@vrbnopp.cz
datová schránka: znnbahx

Napište nám

Další kontakty

Vyhlášky, nařízení a poplatky

ÚŘEDNÍ HODINY

pondělí, středa
7:00 – 11:30, 12:30 – 17:00

úterý, čtvrtek, pátek
(dle telefonické domluvy)
7:00 - 11:30, 12:30 - 14:30 

Další úřední hodiny

QR Vrbno pod Pradědem
TOPlist
load