K využití cihelno betonového recyklátu pro podloží staveb

chodník na NSM v 1/2018, autor: Jiří Skácel

Na facebookových stranách města Vrbna pod Pradědem diskutují někteří občané o tom, proč město využívá na některých stavbách cihelný recyklát, který zůstal po bourání objektů bývalého Vrsanu. Domnívají se, že je to materiál naprosto nevhodný, to se podle nich projevilo také na novém chodníku postaveném v roce 2017 u bytových domů na náměstí Sv. Michala. Na FB zavěsili fota posunutého obrubníku a míní, že zde zapracoval právě nevhodný materiál a vliv mrazů. Kde je pravda?

Obrubník je skutečně oproti navazujícím dílům posunutý, podstatné je ale místo: na úrovni patice sloupu veřejného osvětlení. To podle pracovníků majetkoprávního odboru Městského úřadu Vrbno pod Pradědem nasvědčuje mechanické příčině, a to pravděpodobně najetím stroje na obrubník při vyhýbání se překážce. Lze dovodit, že to s největší pravděpodobností způsobila technika používaná pro zimní údržbu místních komunikací včetně chodníků. Nikde po celé trase jiný obrubník poškozen nebyl, to prokázala kontrola provedená na místě v úterý 2. ledna 2018. Město bude řešit opravu vychýleného obrubníku ve vhodném čase po skončení zimy.

Každá akce oprav či investic města je pod kontrolou, ať už to veřejnost vnímá, nebo naopak nevnímá. Zjevné vady i vady, které se mohou objevit v době záruční, jsou důsledně řešeny, aby investice splnily svůj účel a sloužily veřejnosti k plné spokojenosti a co nejdéle. Město se musí chovat jako řádný hospodář.

K nejasnostem, kdy lze či nelze využívat na stavbách různého typu cihelný recyklát, sděluje odpovědný pracovník majetkoprávního odboru následující:

Recyklát cihelný, pro náš případ smíšený, v poměru s betonovou částí, může být dle článku OTP a odborných informací vhodným materiálem pro zlepšení zemin v podloží konstrukcí komunikací (například obslužných, odstavných ploch pro osobní vozidla, a o to více komunikací pro pěší). V chodníku od bytových domů č.p. 515 až 509 není vrstva cihelného recyklátu, kromě zásypu zrušeného topného kanálu na rozhraní č.p. 510-509.

"Recyklát frakce 32-90-(110) mm cihlobeton z demolice Vrsan III. (uložený u čističky odpadních vod) je použitý s mým klidným svědomím na úseku chodníku od bytového domu č.p. 515 ke křižovatce místních komunikací Bezručova x Sadová. Zpevnění podloží v tomto úseku bylo kryto vrstvou štěrkodrtí minimální tloušťky 150 mm. Takovou skladbu podkladní vrstvy neměl ani původní chodník z roku 1976," potvrdil Jiří Skácel, pracovník majetkoprávního odboru MěÚ Vrbno pod Pradědem.

Použití cihelno betonového recyklátu bylo aplikováno také na prvním úseku parkovacího stání (jen naproti č.p. 515), což je zdokumentováno. U zbývajících úseků odstavných ploch pro parkování osobních vozidel u kostela byla použita štěrkodrť. "Stav provedených stavebních úprav ploch na náměstí Sv. Michala v roce 2017 není v rozporu s běžnými postupy oprav místních komunikací (srovnatelnou technologií) nezatížených automobilovým provozem. S ohledem na využití možného recyklovaného odpadu do zlepšení podloží ze zemin pro konstrukční vrstvy zpevněných ploch je proto možné provedení těchto úprav na náměstí Sv. Michala označit jako hospodárné a účelné řešení," dodal Jiří Skácel.

Mgr. Alena Kiedroňová, webové stránky města
Vytvořeno 3.1.2018 10:35:54 | přečteno 809x | Mgr. Alena Kiedroňová
 

MĚSTSKÝ ÚŘAD

Nádražní 389
793 26  Vrbno pod Pradědem

IČ: 00296457
DIČ: CZ00296457

tel.: 554 795 111
fax: 554 751 610
podatelna@vrbnopp.cz
datová schránka: znnbahx

Napište nám

Další kontakty

Vyhlášky, nařízení a poplatky

ÚŘEDNÍ HODINY

pondělí, středa
7:00 – 11:30, 12:30 – 17:00

úterý, čtvrtek, pátek
(dle telefonické domluvy)
7:00 - 11:30, 12:30 - 14:30 

Další úřední hodiny

QR Vrbno pod Pradědem
TOPlist
load