Dnes je 22.9.2023 a svátek má Darina

Zvonička je kulturní památkou

zvonice - kulturní památka, autor: Helena Rusková

Dřevěná zvonička nad stadionem ve Vrbně pod Pradědem je kulturní památkou. Rozhodlo o tom ministerstvo kultury v dubnu 2016. Zvonička je jedním z nemnoha dochovaných příkladů architektury z počátku 20. století. Na území Bruntálska jsou podobné zvonice evidovány už jen v Čakové, Holčovicích, Jamarticích a na Ježníku. 

Prohlášení zvoničky kulturní památkou podpořilo několik institucí.

Městský úřad Bruntál, odbor výstavby a územního plánování, jako příslušný správní orgán památkové péče vyjádřil souhlas s prohlášením předmětné věci za kulturní památku s tímto odůvodněním: "Jedná se o kvalitní dřevěnou architekturu z počátku 20. století, s nespornou historickou a architektonickou hodnotou. Představuje významný doklad drobné městské architektury a řemeslné zručnosti ve smyslu § 2 odst. 1 zákona o památkové péči, které jsou již v daném regionu ojedinělé a pro tyto své hodnoty je zvonice vhodná k památkové ochraně a prohlášení za kulturní památku, a tím zachování do dalších let."

Podobné je doporučení Krajského úřadu Moravskoslezského kraje, odboru kultury a památkové péče: "Jedná se o příklad kvalitní ukázky dobře dochované drobné architektury z počátku 20. století, kterých se do dnešní doby v okrese Bruntál dochovalo poskrovnu. Svoji jednoduchou architekturou, materiálovým řešením a řemeslným zpracováním představuje dřevěná zvonice významný doklad života obyvatel podhorského města v oblasti Sudet."

Vyhlášení zvonice kulturní památkou doporučil také Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Ostravě, s tím, že v Ústředním seznamu kulturních památek jsou na  území okresu Bruntál evidovány čtyři zvonice: v Čakové, Holčovicích, Rýmařově - místní části Jamartice a v Krnově - místní části Ježník. "Umělecko-řemeslným provedením se vrbenská zvonice řadí spíše mezi památky místního významu, a to především v kontextu meziválečného historického a společenského vývoje města Vrbna pod Pradědem," napsali památkáři.

Jakou podobu zvonice má? Stupňovitě hranolová deštěná zvonice na nízké zděné podezdívce s otevřeným zvonovým patrem je krytá jehlancovou střechou, v jejímž vrcholu je osazen kříž. Střešní krytinou je eternit a plech. Nedílnou součástí zvonice je zvon, u kterého se předpokládá, že je původní, z období kolem roku 1937. Tuto skutečnost se však zatím nepodařilo jednoznačně potvrdit. Zvonice se dochovala v téměř nezměněné podobě, dlouhodobí jí chybí základní údržba, ale stále je v relativně dobrém stavebně-technickém stavu. (výrok ministerstva kultury).

Zvonice stojí na soukromém pozemku s parcelním číslem 512, k.ú. Vrbno pod Pradědem. Vedení města chce s vlastníkem dohodnout možnosti přístupu ke zvoničce pro zájemce o kulturní památky a původní architekturu.

Mgr. Alena Kiedroňová, odbor vnitřních věcí


Vytvořeno 26.7.2016 10:09:15 | přečteno 1757x | Mgr. Alena Kiedroňová
load