Dnes je 22.9.2023 a svátek má Darina

Válečné hroby a pietní místa

pietní místo

Péči o válečné hroby upravuje zákon č. 122/2004 Sb., o válečných hrobech a pietních místech a o změně zákona č. 256/2001 Sb., o pohřebnictví a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
Zákon stanovuje práva a povinnosti v oblasti péče o válečné hroby a pietní místa (dále jen "válečný hrob") a orgány státní správy a jejich působnost ve věcech válečných hrobů.

Zákon nabyl účinnosti 1. července 2004 a zahájil kvalitativně novou etapu v historii péče o válečné hroby. Úkoly Ministerstva obrany plní Odbor mimorezortní spolupráce Sekce personální Ministerstva obrany ČR.

Informace o válečných hrobech jsou dostupné na internetových stránkách http://valecnehroby.army.cz/.

V evidenci válečných hrobů (levý panel na monitoru) lze vyhledávat údaje o válečných hrobech v České republice (Hledání VH v ČR) i o českých válečných hrobech v zahraničí (Hledání VH v zahraničí). Dále vyhledávání pokračuje podle údajů o osobách pohřbených ve válečných hrobech nebo připomenutých na pietních místech (záložka - Hledání podle osobních údajů), a také podle údajů o válečných hrobech (záložka – Hledání podle údajů o VH).

Zpracována je také „Mapa lokalit VH“ (http://valecnehroby.army.cz/Evidence/mapa-lokalit). Pro zobrazení jednotlivých válečných hrobů v ČR prostřednictvím tohoto odkazu je nutné provést přiblížení (větší detail mapy) vybrané oblasti. Válečné hroby v zahraničí se na mapě zobrazují i v základním náhledu. Kliknutím myší na symbol válečného hrobu zobrazeného v mapě lze zobrazit další související informace.

VÁLEČNÉ HROBY A PIETNÍ MÍSTA VE VRBNĚ POD PRADĚDEM:

Válečný hrob č. CZE-8103-37754:

Pomník obětem 1. světové války (válečný hrob s ostatky)
Pomník byl věnován vojákům, kteří byli zraněni ve válce, léčili se ve Vrbně pod Pradědem v některém lazaretu a zemřeli tady. Byly pochováni do společného hrobu (šachty). Celkem zemřelých vojáků  bylo 25, z nichž 8 bylo místních. Ty si pohřbili příbuzní do svých hrobů.
Fotogalerie:
Válečné hroby po údržbě 2015 02, obrázek se otevře v novém okněVálečné hroby po údržbě 2015 01, obrázek se otevře v novém okně Válečné hroby po údržbě 2015 03, obrázek se otevře v novém okněVH Vrbno hřbitov4, obrázek se otevře v novém okně

Válečný hrob č. CZE-8103-28170:

Pamětní reliéf obětem 1. světové války (pietní místo - deska)
Památník byl zbudován v roce 1925 občany města Würbenthal (Vrbno pod Pradědem), jako poděkování hrdinům padlých na frontách 1. světové války. 
Na deskách památníku se nachází 85 převážně německých jmen padlých občanů města.
Fotogalerie:
VH Vrbno, obrázek se otevře v novém okně VH Vrbno2, obrázek se otevře v novém okně VH Vrbno3, obrázek se otevře v novém okně VH Vrbno4, obrázek se otevře v novém okně

Válečný hrob č. CZE-8103-28911:

Našim hrdinům světové války (pietní místo - objekt)
Pomník v Mnichově (dříve Einsiedel) se nachází na spodní straně u zdi bývalého hřbitova.
Je věnován 67 naším hrdinům obce Einsiedel, kteří padli za 1. světové války.
Fotogalerie:
Našim Hrdinům 2016, obrázek se otevře v novém okněpo opravě 2016, obrázek se otevře v novém okněVytvořeno 9.12.2011 10:58:11 | přečteno 10447x | Patrik Locku
load