Dnes je 18.5.2022 a svátek má Nataša

Partnerské město

znak Glogowek

GLOGÓWEK Spolupráce mezi městy probíhá již od roku 2002, kdy byla dne 15. června podepsána partnerská smlouva. Ve smlouvě se obě města zavázala k udržování trvalých vztahů mezi obcemi, k vzájemné podpoře ve všech oblastech společenského, hospodářského a kulturního života, navazování kontaktů mezi obyvateli, upevňování česko-polského porozumění a myšlenky sjednocení Evropy. Za dobu trvání spolupráce bylo navázáno několik partnetrství mezi organizacemi působících v těchto městech. Vznikly také společné projekty předkládané na Euroregionu Praděd jak na české tak polské straně.

Glogówek - město leží na řece Osoblaze v blízkosti česko-polské hranice. První zmínka o Glogówku se objevuje v ruských zdrojích v roce 1076. Městská práva získal v roce 1275. Za svůj název město vděčí všude kolem rostoucím křovinám hlohu. Jednou z důležitých událostí v historii Glogówku je pobyt polského krále Jana Kazimierza, který pobýval na zámku společně s manželkou Marií Ludvikou během švédského tažení ve dnech 17.10.1655 - 18.12.1655, čímž tehdy povýšil Glogówek na hlavní město Polska. Další významnou událostí byl pobyt slavného německého skladatele Ludvíka van Beethovena, na jehož počest byl v roce 1977 založen Beethovenův sál v levém křídle Dolního zámku. Město je bohaté na památky, mezi které patří Zámek Oppersdorffů, který je v současné době zpřístupněný turistům jen z malé části. Zámková knihovna, tzv. Beethovenův sál, plní funkci komorní hudební místnosti. Dále to je Vězeňsko - strážní bašta, ve které je v současnosti umístěno Regionální muzeum, ve kterém jsou shromážděny památky po majitelích zámku. Součástí kostela Františkánů je Loretánská kaple, která je věrnou kopií domu Marie z Loretu v Itálii. V kostele sv. Apoštola Bartoloměje je umístěna rodinná kaple Oppersdorffů, v jejíž kryptě jsou uchovány ostatky mnoha příslušníků tohoto rodu. Mezi další památky patří Vodní věž z roku 1575, Radnice z roku 1597 a Boží hrob v Glogówku. V dnešní době disponuje město otevřeným koupalištěm se třemi bazény včetně dětského, stadionem, na kterém se pořádají lehkoatletické hry a fotbalové turnaje, tenisovými kurty, sportovní halou, sportovní střelnicí.

DSCN4894, obrázek se otevře v novém okněDSCN4852, obrázek se otevře v novém okněDSCN4887, obrázek se otevře v novém okně


Kontakt na partnerské město:

Gmina Głogówek
ul. Rynek 1
48-250 Głogówek

tel.: (+48)77 40 69 900 (901)
faks: 77 40 69 906
e-mail: sekretariat@glogowek.pl 


Proběhlé akce:

ikona souboru15. let spolupráce mezi Vrbnem a Glogówkem, obrázek se otevře v novém okně

Pozvánka na hudební festival L. van Beethovena v Glogówku a Prudniku
 
Partnerské město Glogówek společně s městem Prudnik pořádají už 23. ročník Slezského festivalu Ludwiga van Beethovena. Úvodní koncert nazvaný "Přání" je připraven na sobotu 26. září 2015 od 19 hodin na Radnici v Glogówku a bude poctou polskému skladateli Frederykovi Chopinovi. Vystoupí sopranistka Anita Maszek, mezzosopranistka Magdalena Wachowska, barytonista Radoslaw Rzepecki v doprovodu klavíristky Grazyny Griner. Vstup na koncerty je zdarma. Rozpis koncertů na září i říjen najdete v programovém plakátku. Polští organizátoři festivalu srdečně zvou milovníky hudby z Vrbna pod Pradědem a okolí.
 

LogoXXIIIFestiwalu, obrázek se otevře v novém okně XXIII Festiwal Plakat, obrázek se otevře v novém okně MKDiN_NCK, obrázek se otevře v novém okně

P9140462, obrázek se otevře v novém okněGLOGÓWECKÉ HODY

V neděli 14.9.2014 se na zámku v polském Glogówku konala skvělá akce v rámci přeshraniční spolupráce „GLOGÓWECKÉ HODY“ s nádechem historie, jejíž součástí byla i kulinářská soutěž, které se zúčastnila i skupinka z Vrbna p. P. Této soutěže se účastnilo 12 družstev, z nichž každé mělo uvařit jedno české jídlo a jedno polské. Invalidé z Vrbna v čele s paní E. Obrusníkovou připravili pravý český guláš s knedlíkem a polský bigos. Porotou v této soutěži byl král s královnou a jejich dvořané, jež měli nelehký úkol. Naše skupinka se sice neumístila na prvních třech místech, ale měla jako první prázdné hrnce ze všech dvanácti skupinek. Návštěvníkům obě uvařená jídla mooc chutnala.

VIDEO z akce: ikona souboruUczta GK
FOTOGALERIE z akce: Glogówecké hody

Glogówecké hody 2014-plakát, obrázek se otevře v novém okně

 


UCZTA Glogowecka, obrázek se otevře v novém okně

Vytvořeno 11.12.2007 12:54:51 - aktualizováno 24.9.2015 10:32:07 | přečteno 13485x | Patrik Locku
load