Dnes je 3.10.2022 a svátek má Bohumil

Osvědčení o přínosu pro životní prostředí za třídění baterií

Baterie, autor: Pixabay.com

Zaměstnanci městského úřadu a jeho návštěvníci jsou zodpovědní k životnímu prostředí. Do sběrných nádob v prostorách úřadu v roce 2021 vložili použité baterie v celkovém objemu 25 kilogramů. Od neziskové společnosti ECOBAT, která zajišťuje sběr a recyklaci baterií v České republice, za to obdrželi Osvědčení o přínosu pro životní prostředí.  Z baterií, které jsme v loňském roce u nás na úřadě vybrali, bylo následnou recyklací získáno 19 kilogramů kovonosných druhotných surovin, které budou znovu využity při výrobě nových produktů. Každá vytříděná baterie se počítá. Děkujeme všem, kteří se do sběru zapojili.

Pokud by baterie skončily v běžné popelnici, putovaly by na skládku nebo do spalovny. V obou případech by se z nich uvolňovaly škodlivé látky, včetně těžkých kovů, které znečisťují ovzduší, půdu, podzemní a povrchové vody.

Z tužkových baterií je to například ocel, zinek, mangan, nikl a měď. Z dalších typů baterií také olovo, kadmium, kobalt a stříbro. Tyto suroviny pak slouží k výrobě nových produktů využitelných například ve stavebnictví, ale třeba i kosmetiky, šperků nebo i hudebních nástrojů.

Interaktivní mapa sběrných míst na mapa.ecobat.cz

Více informací naleznete na www.ecobat.cz

Město Vrbno pod Pradědem ECOBAT 2021, obrázek se otevře v novém okně
ikona souboru ikona souboruOsvědčení ke stažení [PDF]