Účty za netříděný odpad porostou

Nakládání s odpady se v příštích letech změní. Ministerstvo životního prostředí zvažuje až trojnásobné navýšení plateb obcí za ukládání odpadu na skládky. Zvažuje se vážení popelnic, možný je ale i jiný způsob.
Záměrem ministerstva životního prostředí je do roku 2023 omezit na minimum množství odpadů končících na skládkách a zároveň motivovat lidi k lepšímu třídění odpadu. Městům a obcím se bude postupně zvyšovat poplatek za ukládání na skládkách ze současných 500 Kč za tunu až na trojnásobek. Pak už se do země nemá odkládat vůbec nic, nevyužitelný komunální odpad se má spalovat.
Změny se dotknou samozřejmě také majitelů popelnic či lidí platících za popelnici nájem. V současné době lidé hradí poplatek za svoz a likvidaci odpadů v místě trvalého bydliště, přitom průměrná výše poplatku v ČR dosahuje 700 Kč. Ve Vrbně pod Pradědem občané hradí 490 korun, v nedalekých Karlovicích 690 Kč. Už nyní obce za minupulaci s odpadem platí o zhruba 200 korun více. Navýšení maximální částky za svoz odpadu navržené zákonem tak může platby lidí zvednout až na 1.100 korun za rok.
V návrhu ministerstva se objevila varianta plateb obcí za poplatky každý měsíc při využití systému vážení odpadu. Mohlo by se platit až 6 Kč za jeden kilogram odpadu, nebo 1 koruna za litr odpadu v popelnici. Předpokladem je, že svozové firmy mají vozidla schopná odpad zvážit a evidovat pak konkrétní popelnici čárovým kódem.
Na internetových stránkách mojeodpadky.cz byl zveřejněn spot na téma snižovat odpady bez nutnosti drahého systému vážení odpadu. Můžete si udělat na věc svůj názor.
Nejefektivnějším způsobem snižování množství odpadů je jejich důsledné třídění a následná recyklace.
Mgr. Alena Kiedroňová, odbor vnitřních věcí