Dnes je 28.9.2023 a svátek má Václav, Den české státnosti

Naše město získalo ocenění nejlepší třídič odpadu za rok 2015 v kat. obce od 2 do 15 tis. obyvatel

keramická popelnice 2016, autor: Alena Kiedroňová

Vrbno pod Pradědem obhájilo po roce prvenství v krajské soutěži obcí a měst v třídění odpadů O keramickou popelnici. Starostka města Květa Kubíčková a místostarostka Pavla Müllerová převzaly v Hradci nad Moravicí 8. listopadu cenu za první místo v kategorii obcí od 2 500 do 15 000 obyvatel, tedy poukaz na 50 tisíc korun. Soutěž pořádá společnost EKO-KOM a Moravskoslezský kraj. Děkujeme všem občanům, kteří důsledně třídí odpady!

Nejlepší třídiči kraje převzali ocenění

Vítězem letošního ročníku soutěže „O keramickou popelnici“ v třídění papíru, plastu, skla a nápojového kartónu v Moravskoslezském kraji je Třinec, druhý je Bohumín a třetí Opava.

Jde o zástupce měst v kategorii nad 15 tisíc obyvatel. Mezi menšími obcemi do 2,5 tisíc obyvatel uspěly obce Nová Pláň, Roudno a Tvrdkov. Vítězem třetí kategorie, obce od 2,5 do 15 tisíc obyvatel je Vrbno pod Pradědem, na druhém místě se umístil Jablunkov a na třetí příčce skončil Hradec nad Moravicí. Skokanem roku v množství vytříděného odpadu je město Jablunkov, které zaznamenalo největší zlepšení oproti předešlému ročníku soutěže.

Do soutěže, kterou každoročně pořádá Moravskoslezský kraj s Autorizovanou obalovou společností EKO-KOM, a.s., bylo zapojeno všech 300 obcí a měst Moravskoslezského kraje. Zástupci těch nejlépe třídících se setkali 8. listopadu v Červeném zámku v Hradci nad Moravicí, aby slavnostně převzali ceny v rámci již 12. ročníku celokrajské soutěže O keramickou popelnici.

V samotné soutěži se hodnotila vykazovaná data v systému EKO-KOM. Šlo především o množství vytříděných odpadů na jednoho obyvatele a počet tříděných komodit na území jednotlivých obcí a měst. Hodnocena byla navíc i hustota sběrné sítě nebo sběr kovových odpadů.

Co se týče celorepublikového srovnání, těší mne, že jsme opět poskočili o jednu příčku, což nás zařadilo na pěkné 7. místo mezi kraji. Jak vyplývá ze statistik společnosti EKO-KOM, a.s., na jednoho obyvatele našeho kraje připadlo za rok 2015 přesně 19,8 kg vytříděného papíru, 11,7 kg plastu, 10,8 kg skla a 0,2 kg nápojových kartonů. V součtu je to tedy 42,5 kilogramů vytříděného odpadu na občana kraje.  Přitom třeba v roce 2005 to bylo jen něco přes 20 kilo“, uvedl Ing. Jan Filgas, vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Moravskoslezského kraje.

Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a.s. v rámci dlouhodobé spolupráce s Moravskoslezským krajem na projektu Intenzifikace odděleného sběru a využívání vytříděných složek komunálního odpadu včetně obalové složky dlouhodobě podporuje rozvoj třídění odpadu v regionu. „V letošním roce bylo v rámci projektu poskytnuto městům a obcím Moravskoslezského kraje zdarma 659 nových barevných kontejnerů na tříděný odpad“, sdělila regionální zástupkyně společnosti EKO-KOM, a.s. Eva Drimlová.

S tím, jak nám narůstá počet barevných kontejnerů v kraji, snižuje se i vzdálenost, kterou musíme s vytříděným odpadem ke sběrným nádobám urazit. Zatímco v roce 2005 byl subjektivní odhad vzdálenosti někde okolo 150 metrů, letos se dostáváme poprvé pod 100 metrů, tzn., že máme ke kontejnerům opět o něco blíž“, dodal závěrem Jan Filgas.

Přehled nejlepších obcí a měst v soutěži O keramickou popelnici:

Obce do 2 500 obyvatel

Obce od 2 500 do 15 000 obyvatel

Obce nad 15 000 obyvatel

1. Obec Nová Pláň

 1. Město Vrbno pod Pradědem

1. Město Třinec

2. Obec Roudno

 2. Město Jablunkov

2. Město Bohumín

3. Obec Tvrdkov

 3. Město Hradec nad Moravicí

3. Statutární město Opava

4. Obec Karlova Studánka

 4. Obec Kozlovice

4. Město Český Těšín

5. Obec Trojanovice

 5. Město Budišov nad Budišovkou

5. Město Krnov

 ikona souboruTisková zpráva MSK Ostrava.

Nejlepší třídiči kraje za rok 2015

Nejlepší třídiči kraje 2015

Nejlepší třídiči kraje 2015

 
 
Vytvořeno 10.11.2016 12:38:09 | přečteno 987x | Mgr. Alena Kiedroňová
load