Dnes je 2.4.2023 a svátek má Erika

Jak je to se sběrem biologického odpadu?

Odvoz biologického odpadu, autor: Ladislav Olejníček

Technické služby odpad ze soukromých pozemků odvážet nebudou. Plnou hlavu starostí kam s posekanou trávou a dalším zahradním odpadem mají chataři, chalupáři a majitelé rodinných domků. Mezi majiteli rodinných domků ve městě přežívá mýtus, že město zajišťuje odvoz tohoto biologického odpadu ze soukromých zahrádek zdarma. Trávu, ořezané větve a další biologický odpad ze svých soukromých pozemků tak ukládají na pozemky patřící městu. Tím vlastně zakládají černou skládku, za což jim podle zákona hrozí citelný postih.

Údržbu veřejné zeleně včetně kosení pozemků vlastněných městem a odvoz trávy z těchto pozemků provádějí na základě smlouvy technické služby. Odvoz trávy a dalšího zahradního odpadu, který pochází ze soukromých pozemků, k jejich povinnostem nepatří, i když je neoprávněně uložený na pozemku města. Zajistit si jej musí majitelé těchto pozemků. V minulosti pracovníci technických služeb v omezené míře odpad ze soukromých pozemků odváželi ve snaze udržet vzhled města na patřičné úrovni. 

V poslední době však množství tohoto odpadu překročilo únosnou míru a podílí se nemalou měrou na zvýšení celkových nákladů na svoz komunálního odpadu. Svoz komunálního odpadu je nákladná záležitost. V loňském roce za něj město zaplatilo 5 479 324 Kč, za poplatky získalo 2 658 324 Kč, rozdíl tedy činí 2 821 583 Kč, které město muselo zaplatit ze svého rozpočtu. Je třeba zdůraznit, že náklady v loňském roce výrazně vrostly, na čemž se nemalou měrou podílí i náklady na odvoz zahradního odpadu ze soukromých pozemků.

Z tohoto důvodu technické služby důrazně upozorňují, že napříště už tento odpad odvážet nebudou. Všichni majitelé rodinných domků dostali od města zdarma kompostéry určené na likvidaci biologického odpadu. Pokud objem kompostéru nestačí, může každý občan posekanou trávu a další biologický odpad odvést na sběrný dvůr a zde jej zdarma uložit.  Před bránou sběrného dvora je neustále k dispozici nejméně jeden kontejner na trávu. Vedení města navíc rozhodlo o přidání dalšího kontejneru vždy na víkend, kdy je o ukládání trávy největší zájem. Odvoz zahradního odpadu je  také možné si u technických služeb objednat, za tuto služba je ale nutné zaplatit.  Technické služby pak zajisti nezávadnou likvidaci tohoto odpadu.

Ladislav Olejníček 

Vytvořeno 9.6.2017 11:28:58 | přečteno 1552x | Patrik Locku
load