Dnes je 27.9.2023 a svátek má Jonáš

O městě

Město Vrbno pod Pradědem se rozprostírá na soutoku Bílé, Střední a Černé Opavy v podhůří nejvyššího pohoří Moravy a Slezska Jeseníků, v rozmezí přibližně 520-590 metrů nad mořem. V jeho blízkosti se nacházejí lázně Karlova Studánka a nejvyšší hora Jeseníků Praděd.

Vrbno pod Pradědem je nazýváno branou do Jeseníků, a docela právem. Prochází jím hranice Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Ta se rozprostírá na území 740 kilometrů čtverečních. Svým potenciálem zdravé přírody a kouzelných scenérií je město vyhledáváno turisty a je současně zajímavé pro případné investory v oblasti cestovního ruchu. V souladu s pravidly ochrany přírody se nad městem na Vysoké hoře nachází bobová dráha o délce 840 m a lyžařský areál o délce sjezdovky 2,1 km.

Město je dostupné po silnicích č. 451, 452 (ve směru Bruntál, Krnov, Opava, Ostrava a Bruntál, Šternberk, Olomouc), č. 450, 451 (ve směru Červenohorské sedlo, Velké Losiny, Šumperk a také Jeseník)  a č. 445 (ve směru Zlaté Hory, Polsko).  Město je koncovou zastávkou na regionální železniční tratí z Milotic nad Opavou, která byla vybudována roku 1844. Tato trať slouží dodnes, zejména pro osobní a nákladní dopravu. Město má kompletní inženýrské sítě od elektrické energie, plynu, vodovodu, kanalizace, má čistírnu odpadních vod, optické a telefonní kabely. Ve Vrbně fungují dvě benzinové čerpací stanice.

Na území města působí celá řada podnikatelských subjektů, které napomáhají rozvoji města a regionu jako celku. Město má dle územního plánu plochy a prostory vhodné pro nové investory, které se nacházejí zejména v zónách brownfields. V 19. a 20. století se stalo město průmyslovým centrem regionu, avšak po povodni v roce 1997 došlo k zániku některých významných podniků, jejichž provoz byl v té době velmi omezen. Mezi nejrozsáhlejší zónu brownfields patří areál o rozloze 221.220 m2, který dříve sloužil dřevozpracujícímu odvětví. Poloha města je ideální pro rozvoj agroturistiky (chov dobytka, ovcí a jiného skotu, pobyty na agrofarmách), což podmiňuje poptávka pro zdravých potravinách z ekologicky nezatížených území.

Jaro, obrázek se otevře v novém okně

V současné době se město stává rájem turistů a milovníků přírody, stejně tak vyznavačům zimních sportů, běžek, cykloturistiky. Mikroregion nabízí ubytování pro turisty, rodiny s dětmi, seniory a lidi vyhledávající relax a odpočinek, klid a ticho pro regeneraci. Náročnějším klientům vyhovují nadstandardní služby hotelů a wellness.

Místní drobní živnostníci provozují obchody a služby, ve městě fungují dva supermarkety. Nachází se zde jedna banka a Česká pošta.

V současné době žije ve městě 4 950 obyvatel, jsou zde obvodní oddělení Policie ČR, dvě mateřské školy, základní škola, nízkoprahové zařízení pro děti a mládež a zdravotnické služby provozované privátními lékaři. Ve Vrbně je také výjezdová stanice Rychlé záchranné služby a hasičská jednotka se stálou pohotovostí.

load