Dnes je 24.3.2023 a svátek má Gabriel

Eva Vacková

(*14. 5. 1940 v Prostějově - †16. 5. 2013 ve Vrbně pod Pradědem)

Eva Vacková

Eva Vacková, rozená Ustrnulová, byla učitelka, zakladatelka a dlouholetá dirigentka Pěveckého sboru města Vrbna. Po škole nastoupila jako učitelka nejprve v Kunově, poté působila v Karlovicích a nakonec získala místo ve Vrbně pod Pradědem. Velkým přínosem ve školství byl její podíl na vzniku metodiky výuky hudebně vzdělávacích programů nižšího stupně ZŠ. Hned po revoluci (1990-1994) byla první místostarostkou (starostou byl Ing. Zdeněk Babka), po ukončení volebního období se vrátila zpět do školy.

Při příležitosti oslav Dne učitelů v roce 1970 dostala za úkol sestavit program k oslavám. "Zpívat nebo hrát divadlo?" přemýšleli vrbenští učitelé. Většina se přiklonila ke zpěvu. S několika kolegy tedy nacvičila tři sborové skladby, které měly obrovský úspěch, a tak vznikl v roce 1971 Smíšený pěvecký sbor vrbenských učitelů a paní Vacková se stala jeho první dirigentkou.

Byla to paní dirigentka přísná, ale pod jejím vedením se sbor vypracoval na přední místa mezi českými sbory a dosáhl řadu významných domácích i zahraničních úspěchů. Založila tradici sborových festivalů ve Vrbně pod Pradědem. U příležitosti 35. výročí PSMV byl paní Vackové udělen za přínosnou činnost ve sboru Zlatý odznak UČPS s granáty.

Zároveň to ale byla přívětivá a milá kamarádka s velkým srdcem, se smyslem pro humor, která sbor i přes značný věkový rozdíl mezi členy perfektně stmelila a vytvořila skvělou partu lidí, kterou jí nejeden sbormistr záviděl. V prosinci roku 1995 založila Dětský pěvecký sbor Sedmihlásek ZŠ Vrbno. Jako dirigentka sborů působila paní Vacková dlouhých třicet let, v roce 2001 se rozhodla být babičkou na plný úvazek a odešla k dceři do Lucemburska. Zemřela v květnu 2013 ve Vrbně pod Pradědem.

 (Zdroj: Kronika města Vrbna 2013, za PSMV Remešová Marie a Janků Hana)

Vytvořeno 9.5.2017 9:34:29 | přečteno 829x | Patrik Locku
load