Dnes je 28.3.2023 a svátek má Soňa

Řídím bez opice

IMG 1057

Dne 1. října 2016 od 8:00 hod. do 18:00 hod. moravskoslezští policisté zopakují inovativní preventivní projekt „Řídím bez opice“, který bude probíhat v areálu Centra bezpečné jízdy Ostrava. Hlavním cílem projektu je snížení počtu protiprávního jednání pod vlivem alkoholu či drog v souvislosti řízením motorových vozidel. Účastníci této preventivní aktivity budou mít možnost vyzkoušet si jízdu (ve vozidle autoškoly nebo ve vlastním vozidle) pod „vlivem“ alkoholu nebo drog.  

Nápomocny tomu budou dva simulátory tzv. alkobrýle – simulátor vidění opilého řidiče a tzv. drogobrýle – simulátor účinku požití marihuany.  Právě špatný odhad vzdálenosti, rozdvojené vidění, nesoustředěnost, pocit, že řídím vozidlo rovně…to je výčet situací, které si účastník může „bezpečně“ vyzkoušet na vlastní kůži. 

Úkolem účastníka bude s vozidlem projet jednoduchou trasu a to celkem třikrát. Nejprve trasu projedr tzv. „za střízliva“ a následně s uvedenými brýlemi. Účastníci budou muset před každou jízdou dojít k vozidlu, odemknout jej, nastartovat a jízda již bude na jejich osobní odvaze. Účelem celé akce je uvědomění si možných rizik a následků v souvislosti s jízdou pod vlivem alkoholu či drog. Předpokládáme, že na této osobní reálné zkušenosti zúčastněné odradíme od budoucí jízdy pod vlivem alkoholu nebo omamných a psychotropních látek.  Věříme, že tuto zkušenost budou šířit dál ve svém okolí a sami budou aktivně iniciovat bezpečnou jízdu bez ovlivnění alkoholem či drog.

Po jízdách následuje krátká beseda s dopravními policisty na téma alkohol a drogy za volantem. Absolventi této akce dostanou jednorázový alkohol test pro orientační zjištění alkoholu v dechu a samolepku na vozidlo s logem projektu. Samolepka vtipnou formou upozorní ostatní řidiče, že vozidlo řídí zodpovědný řidič a účastník této preventivní aktivity.

Co mám pro svou účast udělat?

  • zaregistrovat se na www.centrum.libros.cz
  • včas přijet svým vozidlem do areálu
  • nebo se dotazovat v autoškole svého instruktora, zda se autoškola bude účastnit

V předchozích kolech projektu jsme zaznamenali vysoký zájem z řad veřejnosti, ale poněkud malý zájem ze strany provozovatelů autoškol.  Apelujeme na zájemce o řidičské oprávnění, aby nenechávali výcvik „pouze“ na autoškolách, ale i svým iniciativním přístupem (dotazováním u provozovatelů autoškol, zda se již účastnili nebo účastnit budou, nebo u svých rodičů) se chtěli zúčastnit této nenáročné aktivity. Na základě této vlastní zkušenosti se mohou vyvarovat budoucí jízdy pod vlivem alkoholu či drog a tímto přispět k větší bezpečnosti na cestách.

Předchozích kol se zúčastnilo okolo 250 řidičů ať už z řad veřejnosti nebo žáků autoškol. Z vyplněných dotazníků od účastníků vyplývá, že tato preventivní aktivita pro ně byla přínosem a velkou většinu odradila od případné budoucí jízdy pod vlivem alkoholu a drog. Akci doporučují opakovat a absolvovat by ji měli především žáci autoškol či začínající řidiči.

Projekt je realizován společně se sdružením Ostrava bezpečná doprava!!!, financován je z rezortního Programu Ministerstva vnitra v oblasti prevence kriminality.

por. Mgr. Kateřina Špoková
komisař

Zdroj: text a foto - por. Mgr. Kateřina Špoková, komisař, Krajské ředitelství policie Ms kraje, oddělení tisku a prevence, skupina tisku a prevence Ostrava, 30. dubna 24, 728 99  Ostrava.

Dokumenty

Řídím bez opice

IMG 9956

IMG 9956

 
IMG 9923

IMG 9923

 
IMG 1057

IMG 1057

 
 
Vytvořeno 23.9.2016 10:09:30 | přečteno 512x | Patrik Locku
load