Dnes je 22.3.2023 a svátek má Leona

Vrbno bude mít kolumbárium

Petr Čuj s ukázkovou deskou pro kolumbárium, autor: archív města

Vrbno bude brzy mít kolumbárium – pietní místo pro ukládání pohřebních uren. Kolumbária mohou být jako součást hřbitovů pod otevřeným nebem a přístup k nim bývá volný. To vrbenské bude součástí smuteční síně. 

Náklady na vybudování kolumbária jsou zahrnuty v rozpočtu města na letošní rok a příprava pokročila. „Rádi bychom kolumbárium dokončili ještě letos, nejpozději do jara příštího roku. Lidé o tuto formu ukládání ostatků mají zájem, dokazují to ohlasy,“ potvrdila starostka Květa Kubíčková.

Podobu kolumbária navrhuje Ing. arch. Petr Šmarda. Podle jeho návrhů se utvářela i podoba vrbenské smuteční síně. Na přípravě investice se podílí za vrbenskou radnici Jiří Skácel. „Studie byla zpracována v loňském roce, projektová dokumentace a stavební povolení by se mohly stihnout tak do června, pak stavba samotná by mohla začít v létě,“ informuje vedoucí střediska pohřebnictví Petr Čuj. „Kolumbárium se bude nacházet pod smuteční síní a jeho kapacita bude zřejmě 93 schránek na urny. Do jedné vstupní schránky se podle typu vejdou dvě urny, nejvýše pak pět uren, bude záležet na lidech, jakou schránku zvolí.“ Kolumbária umístěná na hřbitovech vyžadují neustálou údržbu, to vrbenské bude jiné, pod střechou a v moderním vzhledu, se zajímavým nasvícením schránek. Přístup veřejnosti sem bude každý den i mimo provozní dobu kanceláře střediska pohřebnictví. Lidé, kteří tady budou mít uloženy ostatky svých blízkých, sem budou moci vstupovat po zadání kódu.

Jaký bude zájem o využití kolumbária, se teprve ukáže. Středisko pohřebnictví ovšem zaznamenalo oproti loňskému roku nárůst smutečních obřadů. Vzrůstá zájem o nabízené služby, některé jsou vyžadovány také o víkendech. „Není výjimkou, že mě volají o víkendech nebo svátcích lidé, kteří jsou zdaleka a do Vrbna přijeli za rodinou nebo na chalupu. Chtěli by vyřídit své záležitosti týkající se například pronájmu hrobových míst právě v čase, kdy tady pobývají.  Služby mají lidem sloužit, proto po dohodě za nimi přijedu i mimo pracovníky,“ dodal Petr Čuj. 

Mgr. Alena Kiedroňová, redakce webových stránek

Na snímku Petr Čuj s ukázkou pamětní tabulky, která byla navržena pro stěnu kolumbária. Bude záležet na přání pozůstalých, kteří si místo v kolumbáriu pro urny svých blízkých pronajmou, co budou chtít umístit na tabuli, zda fotografie, souhrnné jméno rodiny nebo jednotlivých osob. Foto: archív města

Článek je zveřejněn ve Zpravodaji Sdružení obcí Vrbenska č. 3/2018

 

Vytvořeno 9.3.2018 14:22:40 | přečteno 877x | Mgr. Alena Kiedroňová
load