Dnes je 24.3.2023 a svátek má Gabriel

Přibudou nové služby pohřebnictví

Od 1. ledna 2017 přebírá veškerou agendu správy hřbitova od Technických služeb Vrbno s.r.o. Město Vrbno pod Pradědem. Veškeré záležitosti pohřebnictví - nájmu hrobových míst, smluv, kamenických prací, nových hrobových míst, oprav náhrobků, vjezdu vozidel, vše se bude řešit na jednom místě. 

„Výhodou pro občany bude hlavně komplexní servis služeb. V kanceláři, která se bude nacházet v suterénu obřadní síně, se budu snažit zodpovědět veškeré dotazy z oboru pohřebnictví. Tady lidé vyřídí veškeré záležitosti, například nové nájemní místo, poškozený hrob, službu kamenických prací i jiné. Budeme lidem nabízet také zcela nové služby, například využití vsypové loučky, rozptylové loučky a věřím, že v budoucnosti také využití kolumbária,“ uvedl koordinátor pohřebních činností Petr Čuj.

V současné době se připravuje nový počítačový program pro správu hřbitova. Do každé karty hrobového zařízení se budou vkládat fotografie každého hrobového místa i další informace.  Připravuje se mapa hřbitova s jednotlivými hrobovými místy i s infrastrukturou hřbitova (osvětlení, komunikace, lavičky, vodovodní řad, stromy atd.). Připravujeme i náhled na významné a válečné hroby atd. V kompetenci střediska pohřebnictví bude také celoroční údržba hřbitova, výkopy hrobů aj.

Rada města Vrbna pod Pradědem už projednala nebo schválila podklady, které jsou nutné pro řádný provoz veřejného pohřebiště od 1. ledna 2017:

  • Řád pohřebiště byl schválen usnesením č. 1058/40/2016 ze dne 17.10.2016
  • Smlouva o nájmu hrobových míst
  • Ceník na rok 2017 (cena zůstává stejná a nenavyšuje se)
  • Kalkulace (dle cenového věstníku – Ministerstvo financí/ výměr MF č. 01/2016)
  • Pověření k uzavírání nájemních smluv (koordinátor pohřebních činností -  Petr Čuj).

V připravených podkladech (smlouva, řád, atd.) je řada významných změn, které jsou důležité pro činnost a správu pohřebiště. Velkou změnou a jednou z připravovaných novinek je například:

  • vsyp ostatků na vsypové loučce
  • výstavba kolumbária
  • rozptylová loučka (možnost provedení rozptylu)

Jen pro příklad, nájem na vsypové loučce bude 178 Kč na 10 let a rozptyl 200 Kč jako jednorázový poplatek. Těch změn je hodně, a pokud bude někdo z občanů mít jakýkoliv dotaz v oboru pohřebnictví, neváhejte mě kontaktovat na tel. 731 658 558 nebo emailové adrese pohrebnictvi@vrbnopp.cz,“ dodal Petr Čuj. Chce jít směrem nejnovějších trendů, maximální komplexnosti služeb, profesionality, etiky a v neposlední řadě i kvalitně provedených služeb.

Petr Čuj působí v pohřebnictví od roku 2001, od roku 2013 je členem představenstva a místopředsedou Sdružení pohřebnictví v ČR. Byl členem komise pro přípravu novely zákona o pohřebnictví (novela 2017). V letech 2012 až 2014 byl místostarostou obce Mikulovice na Jesenicku, v současnosti je členem zastupitelstva této obce a finančního výboru.

Vytvořeno 1.11.2016 10:11:29 | přečteno 904x | Mgr. Alena Kiedroňová
load