Dnes je 5.12.2022 a svátek má Jitka

Kaplička stará tajemství neukrývala

V čase října, krátce před Památkou zesnulých, pokročily práce na opravě malé kapličky u cesty, pod lipami a smuteční síní. Také městský hřbitov se proměnil s poslední letošní sečí a pracemi při odstraňování pozůstatků opuštěných starých hrobů a kamenů.

„Doufali jsme, že by prostor kapličky mohl nést poselství dřívějších generací, tak se to kdysi stalo snad i pravidlem. Ale nedočkali jsme se, jen jsme zjistili, že krov malé stříšky je nenávratně poškozen zřejmě červotoči a také prohnilý, takže jsme museli nechat provést i prve ani neplánované práce. Bez nich bychom ani nemohli položit novou stříšku,“ uvedl koordinátor pohřebních činností Petr Čuj.

Po opravě stříšky novou krytinou bude následovat výmalba kapličky, instalace soch v jejím interiéru a také sem lidé zabudují lavičku pro klidný odpočinek pěších. „Než položíme krytinu, uložíme v kapličce tubus s informacemi o naší době, obyvatelích, jejich radostech i strastech, například o zkoušce nás všech při koronavirové pandemii. Bude tady slovo starosty Petra Kopínce,“ informuje Petr Čuj.

Tak, jako se proměňuje kaplička, mění se také podoba městského hřbitova. Ten se stává stále krásnějším, úpravným místem pokoje. Už je po poslední seči trávy, stříhaly se keře a stromy, shrabávalo se listí. Jen se mírně posunul termín opravy centrálního kříže, ten by měl být hotov do konce listopadu a u něj instalována váza a lampa.

Je čas, kdy se na Památku zesnulých či Dušičky vypravujeme na poslední místa odpočinku našich blízkých, abychom na ně vzpomněli, zapálili jim na hrobu svíci. „Necháme hřbitov v těchto dnech přístupný až do 20. hodiny a také tady ještě necháme v provozu fontánku s vodou, i když už byly první ranní mrazíky. Rád bych poděkoval nájemcům hrobových míst, že hroby trvale udržují, čistí i zdobí, vrbenský hřbitov je i díky jim opravdu hezký,“ dodal Petr Čuj.

Připomínáme veřejnosti, aby si zkontrolovala své nájemní smlouvy na hrobová místa. Zpravidla po deseti letech může správce pohřebiště opuštěná místa zrušit. Třeba v průběhu října byly odstraněny ruiny přibližně padesáti hrobů. Někde šlo o povalené základy hrobů, odrezlé rámy a podobně. Následovat budou také úpravy některých křížů instalovaných na hřbitově a správa hřbitova bude pokračovat v záchraně starých cenných hrobů. (ak)

Zpravoda Sdružení obcí Vrbenska 11/2020

20201120 083221[1]


Vytvořeno 27.1.2021 10:45:47 | přečteno 261x | Mgr. Alena Kiedroňová
load