Dnes je 22.9.2023 a svátek má Darina

Kondolence

DSC 0404

Smrt a rozloučení s blízkými, přáteli, nám známými lidmi, to patří přirozeně k životu. Jsou to okamžiky, kdy se ptáme, jak projevit účast nejbližším ve chvílích jejich ztráty. Uvádíme pravidla, jak kondolovat. Možný vzor kondolenčního textu, dopisu. Odpovídáme, na co si dávat pozor při kondolenci.

Pravidla jak kondolovat

Lidé se často ptají, jak by měl být napsán stručný text smuteční kondolence. Dostáváme se do situace, že obdržíme smuteční oznámení o smrti člověka, kterého známe jen vzdáleně, ale rodině bychom přesto rádi projevili soustrast.

Jak stručně a správně formulovat slova? Je vhodné použít předtištěnou smuteční kondolenci? Stačí se pouze podepsat?

Vždy záleží na okolnostech, na našem smyslu pro uměřenost a také na tom, jak blízce se známe s rodinou zesnulého. Těžko lze uvádět univerzální text, měl by ovšem obsahovat vyjádření našich pocitů, tedy zejména lítosti nad ztrátou člověka, a rovněž osobní vzkaz pozůstalým. Z tohoto důvodu není příliš vhodné pouze podepsat předtištěný text.
Každý, kdo dostane parte, projevuje stručným, ručně psaným dopisem soustrast. Je také možno vykonat soustrastnou návštěvu nebo kondolovat osobně před obřadem nebo po obřadu zpravidla do dvou týdnů po pohřbu. Postačí jen prostá, jednoduchá slova. Písemnou kondolenci pošleme tak, aby přišla v den pohřbu. Používá se výhradně bílý dopisní papír a nepřipisují se žádná jiná sdělení.

Naprosto nevhodné je kondolovat telefonicky, nebo zasláním SMS zprávy.

Při účasti na pohřbu se osobně kondoluje pozůstalým. Jako projev soustrasti mnohdy stačí prosté podání ruky beze slov. Je ovšem naprosto nepřípustné hovořit o věcech, které se netýkají teto smutné události.
Dodejme ještě, že jako u všeho, i v tomto případě platí uměřenost a že stručností a zjevnou empatií docílíme více, než mnohomluvností nebo přehnanou hysterií.

Možný vzor kondolenčního textu, dopisu

Upřímnou soustrast.
Dny plynou jak tiché řeky proud, jen bolest v srdci trvá a nedá zapomenout.
Odešel člověk, na kterého jste se mohli spolehnout, a jen čas může zocelit tak velkou ránu. I když tělo je mrtvé, obraz ve Vašich duších zůstává. Přejeme Vám, abyste brzy překonali pro Vás tak velkou životní ztrátu.
Cítíme s Vámi v těchto těžkých chvílích.
Hodně síly k překonání toho jediného, co nemůžeme nikdy změnit. Přijměte naší upřímnou soustrast.
Pohaslo slunce, na věčnost šlo spát ... Upřímnou soustrast.
Žádná slova nemohou vyjádřit zármutek, který s Tebou (Vámi) v tuto bolestnou chvíli cítíme.
Čas ubíhá a nevrací, co vzal. Jen láska, úcta a vzpomínky v srdcích zůstávají.
Přijměte upřímnou soustrast ve Vašem hlubokém zármutku.
Těžko se s Tebou loučí, těžké je bez Tebe žít, láska však smrtí nekončí, v srdci Tě stále budeme mít.
Kdo žije v srdcích svých milých, není mrtev, je jen vzdálen. Upřímnou soustrast.

Života jiskra v dáli teď uhasíná, však její teplé světlo nám v myslích a srdcích bude tepat a doutnat dál. A jednou, byť byl by to sebemenší plamínek, rozžehne se a teplem svým nás opět zahřeje.
Odešel jsi, jak si to osud přál, v našich srdcích a vzpomínkách zůstáváš dál. Roky plynou, jak tiché řeky proud, jen bolest nedá zapomenout.
Dopracovaly pilné ruce, utichlo navždy předobré srdce. Očima se už nepodíváš, teď klidným spánkem odpočíváš. Utichlo srdce, zůstal jen žal, ten, kdo Tě miloval, vzpomíná dál.

DSC 0632

Na co si dávat pozor při kondolenci

Slova, téma, kterému bychom se raději vyhnuli. Přesto se týká každého z nás. Když se ale musí tato dvě slova vyslovit, jak s nimi zacházet, co si obléci nebo kolik květin koupit?

K etiketě, společenskému soužitím a dobrým mravům patří, jak se vypořádat se situacemi, které jsou pro nás bolestné. Touto chvíli je úmrtí. Většinou nám chybí slova. Některým proto, že neví, co v tuto těžkou chvíli říci a jak pozůstalým vyjádřit své pocity či podporu, jiným proto, že sami tyto smutné chvíle zažili.

Máme-li kolem sebe lidi, kteří utrpěli ztrátu svých blízkých a my obdržíme kondolenci či telefonickou zprávu, potom je na místě, abychom zaslali písemnou kondolenci předem vytištěnou v obálce. Posílat ji mailem, přes Facebook či SMS zprávou není nejvhodnější řešení.

Pokud ji vyjadřujeme slovem, rozhodně nepoužíváme slovo 
"PŘEJI". To je největší faux-pas, jakého se můžeme dopustit. 

Upřímná soustrast se přijímá, vyslovuje či vyjadřuje spolu s podáním ruky, zasláním kondolence, věnce či předáním květiny. 
Tedy správně je: "Dovolte, abych vám vyjádřil (vyslovil) upřímnou soustrast." Je možné také říci: " Přijměte, prosím, moji upřímnou soustrast. Je mi to líto."

Pokud odešel člověk, který nám byl jakkoliv blízký, je vhodné také pozůstalým aktivně pomoci se zařízením pohřbu, postaráním se o děti nebo respektováním jejich přání v této těžké chvíli.

V případě, že se nemůžeme zúčastnit pohřbu, na který jsme byli pozváni,  telefonicky nebo osobně se omluvíme a zašleme kondolenci. Vyjádření lítosti formou
 SMS je nevhodné, neosobní. 

Na pohřeb se v Česku většinou nosí červené nebo bílé růže. Na druhu květin nezáleží. Důležité je, abychom přinesli vždy jen SUDÝ počet, květin, a to jak ženám, tak mužům.

Oblečení do smuteční místnosti 
a na následné setkání s pozůstalými je v Česku zvykem nosit tmavé. 
Ženám se doporučuje tmavý kostým (sukně, či kalhoty) a bílou blůzu. U mužů je vhodná stejně barevná kombinace doplněná kravatou. Pokud nechceme, aby nám bylo vidět do očí, jsou vhodné tmavé brýle. 

Po skončení obřadu se zpravidla koná kar, tedy pohřební hostina. Na tu jsou zváni většinou nejbližší pozůstalí.
Tady se očekává několik vět, ve kterých lidé vzpomene na zemřelého. Připomenou se příjemně strávené chvilky, úspěchy. Organizátoři pohřbu zde poděkují lidem, že se zúčastnili pohřbu a že jim v této nelehké situaci našli sílu pomoci.
Pokud je to možné, s pozůstalými se snažíme být v kontaktu i nadále. Pokud ne, rozhodně se nesnažme "vyřizovat si účty" po pohřbu. Počkejme, až se vášně a emoce alespoň trochu zklidní.
20170127 094203
Vytvořeno 14.2.2017 12:44:38 | přečteno 17663x | pcuj
load