Dnes je 20.3.2023 a svátek má Světlana

Informace pro pozůstalé a smuteční hosty

Smuteční obřadní síň

Informace pro pozůstalé

Dostavte se, prosím, o 25 minut dříve, než je stanoven začátek obřadu. Před smutečním aktem (15-25 min.) bude organizátorem smutečního rozloučení nejbližší rodina vyzvána ke vstupu do předsálí obřadní síně. V případě, že má objednavatel dohodnutou květinovou vazbu, bude před smutečním rozloučením automaticky umístěna a naaranžována v obřadní síni. V případě dalších darů květinové vazby od rodiny či smutečních hostů Vám vše ochotně připravíme do obřadní síně. Zhruba 20 min. před rozloučením může probíhat vystavení případně identifikace-totožnost zesnulého (dle objednávky a dohody), atd.. Smuteční rozloučení začíná cca 2-5 min. před stanoveným začátkem obřadu.

Obřadník nebo řečník nejbližší rodinu seznámí s průběhem obřadu. Při smutečním obřadu prosíme rodinu, pozůstalé a  smuteční hosty o vypnutí mobilního telefonu atd. Při vstupu do obřadní síně pokládají členové rodiny a smuteční hosté květiny ke katafalku a rodinní příslušníci se posadí do prvních lavic. Po samotném úvodu a usednutí rodiny do lavic obřadník otevře dvoje dveře, pro vstup smutečních hostů.

Obřad probíhá cca. 30-40 min.. Při zajíždění rakve na katafalku je vhodné vestoje vzdát čest zesnulému.
Na samotný  závěr po ukončení smutečního rozloučení probíhá kondolence. Ke kondolenci přistupujeme zprava a doleva odcházíme. Obřadník po ukončení smutečního rozloučení vyzve rodinu k odběru květinové vazby, v opačném případě zařídíme likvidaci, případně dle domluvy s objednavatelem umístíme květinovou vazbu na místní hřbitov atd.

Informace pro smuteční hosty

Smuteční hosté se zpravidla dostaví 5 minut před začátkem smutečního obřadu před vchod do obřadní síně. Spuštěním hudby, případně obřadník či řečník Vás bude informovat o začátku smutečního rozloučení. 
V případě, že máte květiny ještě zabalené v papíře, vybalte je, a to ještě před vstupem do obřadní síně. U vstupu a nebo výstupu můžete najít na připraveném pultíku kondolenční knihu (možnost jak projevit rodině upřímnou soustrast). Tato kniha bude po obřadu předána rodině.

Při smutečním obřadu nemluvte a mějte vypnutý mobilní telefon. Při zajíždění rakve na katafalku je vhodné vestoje vzdát čest zesnulému.
Po ukončení smutečního obřadu je vhodné rodině zesnulého vyjádřit účast kondolencí. V případě, že si rodina přeje od kondolencí upustit, nekondolujte. Ke kondolenci přistupujeme zprava a doleva odcházíme. 
Vytvořeno 20.2.2017 12:36:53 | přečteno 1487x | pcuj
load