Dnes je 22.3.2023 a svátek má Leona

Za komunální odpad si lidé ve Vrbně připlatí

Popelnice, autor: Locku

Místní poplatek za komunální odpad se od ledna 2021 navyšuje ve Vrbně pod Pradědem na 630 Kč, tedy o osmdesát korun. Rozhodli o tom zastupitelé na posledním zasedání v prosinci přijetím nové obecně závazné vyhlášky č.3/2020. Důvodem je nebývalý nárůst objemu směsného komunálního dopadu a další náklady na likvidaci odpadů ve městě.

Místní poplatek za komunální odpad se od ledna navyšuje ve Vrbně, ale také v Karlově Studánce a Široké Nivě. V Ludvíkově a Karlovicích zůstává stejný.

Dosud poplatek činil ve Vrbně 550 Kč, letos lidé zaplatí už 630 korun. Návrh na navýšení poplatku podala na jednání zastupitelstva 16. prosince 2020 místostarostka Iveta Pešatová. Důvodem je neustálý nárůst objemu směsného komunálního odpadu, měsíčně se ho z města vyváží do Horního Benešova už sto tun. Častěji se vyvážejí také vytříděné odpady z kontejnerů, nebývale narostly náklady na likvidaci odpadů z velkoobjemových kontejnerů v čase jarního a podzimního úklidu i v recyklačním dvoře. „Do poloviny prosince jsme už za komunální odpad vydali víc než 7,6 milionů korun, to je proti předchozímu roku o milion více. Skutečné náklady na likvidaci odpadů v přepočtu na občana činí 775 korun a poplatek byl 550 korun,“ uvedla Iveta Pešatová.

Členka dozorčí rady TECHNICKÝCH SLUŽEB VRBNO s.r.o. Pavla Müllerová poukázala na to, že se komunální odpad nyní sváží do Horního Benešova a ne dále, jak tomu bylo dříve, tedy i tím byly ušetřeny nemalé náklady. Zastupitel Dušan Pechal upozornil, že navýšení o 80 korun představuje zdražení něco málo přes 6 Kč na měsíc, přitom lidem rostou platy i důchody. „Když náklady nebudeme řešit, za pár let už to nedokážeme srovnat,“ uvedl Pechal.

Zastupitelka Jana Soudková poznamenala, že na rozdíl od platů se třeba mateřská maminkám nenavyšuje, nicméně je rozdíl v tom, kolik odpadů vyprodukuje třeba senior a kolik právě mladá rodina s dětmi. Navrhla vyjít vstříc občanům vhodnými bonusy, aby poplatky byly spravedlivé podle toho, kolik odpadu vlastně jedinec vyhodí.

Jak ale rozlišovat, kolik odpadů vyhazují například domácnosti v panelákových domech? Jak to vyhodnocovat? Na to poukázala zastupitelka Helena Kudelová s tím, že se komunálním odpadem pravidelně zabývají členové v komisi životního prostředí. Problém už začíná u výrobců kdejakého zboží, kteří u obalů nehledí na vznikající zbytečný odpad. Jana Soudková ještě upozornila na nedostatečný počet kontrol místních podnikatelů, jak za likvidaci odpadů platí a kde odpad odhazují.

Navýšení poplatku zastupitelé schválili 12 hlasy proti jednomu, jeden zastupitel se zdržel.

V Karlově Studánce od 1. ledna 2021 občané zaplatí 400 korun, v Široké Nivě 500 Kč (v obou obcích nárůst o 50 Kč), v Ludvíkově poplatek zůstává na 550 Kč a v Karlovicích na 600 Kč. 

Mgr. Alena Kiedroňová, redakce webových stránek
Ilustrační foto: Vrbno pod Pradědem

Vytvořeno 6.1.2021 9:00:56 | přečteno 864x | Mgr. Alena Kiedroňová
load