Dnes je 28.3.2023 a svátek má Soňa

Upozornění občanům - hlásiče požáru

IOPW6 10

Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje upozorňuje občany, aby byli obezřetní...

S příchodem vyhlášky č. 23/2008 Sb. o technických podmínkách požární ochrany staveb ve znění pozdějších předpisů, která nabyla účinnost v červenci 2008, se stále častěji stává, že domácnosti navštěvují podomní prodejci (často se představují jako hasiči, i když s nimi nemají nic společného) a upozorňují majitele bytových jednotek (ve většině případů seniory), že ve vyhlášce je zmíněna povinnost pořídit si např. autonomní hlásič požáru. Ano, je sice pravda, že majitelé rodinných domů, staveb pro rodinnou rekreaci, staveb ubytovacích zařízení, staveb zdravotního zařízení a sociální péče musí tyto prostory vybavit autonomní detekci požáru – hlásiči požáru, ale týká se to pouze případů novostaveb, u kterých byla projektová dokumentace vypracována po době účinnosti vyhlášky.

Nekalé praktiky různých podomních prodejců neznají hranic. V současné době někteří podomní prodejci navštěvují majitele bytových jednotek popř. jiných staveb, a odkazují se na zmíněnou vyhlášku. Majitelům tvrdí, že si musí nechat namontovat hlásič požáru. Majitele uvádí samozřejmě v omyl, nebrání nabídnout své služby a po majitelích požaduje při montáži dvou hlásičů požáru i několik tisíc korun. V případě neznalosti dané vyhlášky si majitelé často nechávají tyto hlásiče namontovat a přicházejí o dosti vysokou částku. Po odchodu prodejce pak majitel zjišťuje, že podobný hlásič lze pořídit a namontovat svépomocí v řádech stokorun.

Nejjednodušší hlásič požáru na 9V baterii lze pořídit od 300,- Kč. Na internetu jej vyhledávač nalezne např. pod hesly „detektor kouře“, „hlásič požáru“ nebo „požární hlásič“. Jak probíhá jeho samotná instalace? Zvládne ji i kutil amatér? Samozřejmě! Součástí balení hlásiče je návod k použití, který jasně popisuje, jak hlásič namontovat. Stačí jen malá vrtačka a šroubovák, pokud bychom chtěli namontovat hlásič do cihlového nebo betonového stropu. Pokud by byl dřevěný podhled, stačí nám dokonce jen šroubovák.

Z těchto důvodů Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje upozorňuje občany, aby byli obezřetní při nabízení těchto služeb a raději se drželi přísloví „dvakrát měř a jednou řež“.

Pokud byste měli jakoukoliv pochybnost s nabízeným zbožím, můžete se obrátit na nejbližší hasičský záchranný sbor s konkrétním dotazem. Více informací o požárních hlásičích a dalších prostředcích požární ochrany naleznete na www.hzsmsk.cz (sekce prevence, hasiči radí, informační letáky).

Ing. Antonín Ušela – koordinátor preventivně výchovné činnosti HZS MSK ÚO Bruntál

Vytvořeno 5.12.2011 16:02:10 | přečteno 3636x | Jitka Musilová
load