Dnes je 24.3.2023 a svátek má Gabriel

Riziko požárů stoupá v létě

vypalování trávy

Po loňském suchém létě, kdy přibylo požárů lesních porostů a také polí při sklizni obilí upozorňují pracovníci Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje na povinnosti vlatníků i uživatelů lesa a zemědělců. Lepší informovanost veřejnosti může přispět tomu, jak nezavdat příčinu ke vzniku požárů, ohrožení života a zdraví osob, ohrožení zvířat a majetku. (ak)

Riziko vzniku požárů zvyšuje suché počasí bez srážek a neodpovědné chování osob. Lesní požáry se vyznačují rychlým šířením na velkých plochách a způsobují značné škody na porostech i lesní fauně.

Hasiči připomínají základní pravidla chování v lese a respektování zákazů

  • rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně mimo vyhrazená místa a do vzdálenosti 50 metrů od okraje lesa
  • kouřit, odhazovat hořící nebo doutnající předměty
  • provádět plošné vypalování porostů, suché trávy apod.

Informační leták hasičů 

Značné riziko přináší také doba sklizně dozrálých plodin, posklizňových úprav a skladování obilovina a pícnin. Častou příčinou je kontakt sena a slámy s elektroinstalací a palivovou soustavou žňové techniky či namotávání sena a slámy na pohyblivé části strojů. Zemědělci musí dodržovat zákaz kouření, rozdělávání nebo udržování otevřeného ohně na polích. Jejich technika musí být vybavena v dostatečném množství hasicími přístoji.

Hasiči připomínají: Každý je povinen počínat si tak, aby nezavdal příčinu ke vzniku požáru, neohrozil život a zdraví osob, zvířata a majetek.

(ak)

Vytvořeno 19.7.2016 9:36:18 | přečteno 684x | Mgr. Alena Kiedroňová
load