Prázdniny - bezpečně a ve zdraví

Prázdniny … a s nimi spousta zaslouženého volného času pro děti. A aby děti svůj volný čas využily bezpečně a ve zdraví, je hlavně na rodičích, aby svým ratolestem připomněli pravidla, jak se mají chovat. Nejen v přírodě, ale i doma a to hlavně v případech, že se pohybují bez přítomnosti dospělých osob.
Při výletech do lesa je potřeba mít na paměti, že v lese je zakázáno rozdělávat ohně. Pokud přece jen chceme oheň ve volné přírodě rozdělat, pak pouze za přítomnosti dospělých na bezpečném ohništi vzdáleném nejméně 50 m od okraje lesa a v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů. Samozřejmostí by měla být dostatečná zásoba vody na jeho případné uhašení a zalití ohniště. Nezapomínejme, že také při grilování doma na zahradě je třeba dbát bezpečnostních opatření a v případě silného větru raději negrilovat vůbec. Poměrně rozšířeným nešvarem je grilování na balkónech bytových domů. Odlétající jiskry mohou zapálit přímo vybavení bytu nebo hořlavý materiál umístěný na balkónech sousedů i ve značné vzdálenosti a třeba až za několik hodin.
Oheň ale není jediným nebezpečím, které na děti o prázdninách číhá. Děti se rovněž na svých prázdninových toulkách přírodou často dostanou do blízkosti okrajů skal nebo různých jeskyní a opuštěných štol. Ve městech pak na ně čekají lákadla ve formě lešení, komínů, kanalizace apod. Všude na těchto místech hrozí nebezpečí pádu, závalu, ztráty orientace nebo zaklínění v úzkých prostorách. V nejhorších případech může dojít i nečekanému zaplavení prostor nebo přítomnosti nebezpečných plynů.
Velkou letní nástrahou je i koupání na řekách a různých přírodních koupalištích. Skákání do vody, kdy neznáme její hloubku a přeceňování plaveckých schopností, je pravidelnou příčinou prázdninových tragédií.
Rodiče nezapomínejte, že nejenom v přírodě čekají na vaše děti různé nástrahy. Upozorněte děti na bezpečné chování i u vás doma, kde o prázdninách tráví samy více času než obvykle. Nudící se děti pak připravují rodičům různá překvapení. V domácnostech proto neponechávejte zbytečně v dosahu dětí zápalky, zapalovače, zábavní pyrotechniku, svíčky nebo různé chemické přípravky. Plynové a elektrické sporáky a jiné elektrické spotřebiče nejsou určeny ke hraní, ani k pokusům ani experimentům. Připomeňte dětem, že při odchodu z domu nesmí zapomenout klíče, překontrolovat a vypnout všechny spotřebiče (sporák, světla, žehlička, varná konvice apod.), ověřit si, zda jsou zavřená okna a uzavřeny vodovodní kohoutky.
Tento výčet možných nebezpečí, která číhají na naše děti o prázdninách s nadbytkem volného času, není zdaleka úplný a mnohdy nastanou i těžko předvídatelné situace. Ale pokud se jako rodiče pokusíme alespoň trochu děti na výše uvedená nebezpečí připravit a varovat je před nimi, můžeme očekávat, že letošní léto proběhne bez úrazů, požárů a jiných mimořádných událostí.
Ing. Antonín Ušela – oddělení prevence, ochrany obyvatelstva a krizového řízení