Dnes je 9.6.2023 a svátek má Stanislava

Detektory požáru a plynu zachrání život

Požární hlásič

Požární hlásiče a detektory plynu mohou senioři nad 65 let získat zdarma.

Hlásiče požáru a detektory oxidu uhelnatého zvyšují bezpečnost domácností. Ukazuje se čím dál častěji, že detektory, ať už plynu nebo požárů, by měly být součásti každé domácnosti. Nejen že dokáží zachránit lidské životy, ale i majetek. Jejich pořizovací cena není velká a v porovnání s lidským životem nebo škodou po požáru, se jedná o minimální investici.

Díky aktivitě Moravskoslezského kraje mohou lidé starší šedesáti pěti let získat tato zařízení zdarma, a to na nejbližším kontaktním místě Senior Point v Bruntále, v Krnově, případně v některém z dalších míst v kraji.

„Starší lidé patří do nejzranitelnější skupiny obyvatel kraje. Zvláště Ti, kteří žijí sami. Stačí trocha jejich nepozornosti nebo neobratnosti a může dojít k velkému neštěstí. Naše detektory a hlásiče seniory chrání před požárem nebo nebezpečným oxidem uhelnatým, který je životu nebezpečný i tím, že jeho únik nelze jednoduše rozpoznat. Je bezbarvý a bez jakéhokoli zápachu. Určitě doporučuji starším lidem, aby si hlásiče doma umístili. Získat je mohou v jednom z krajských Senior Pointů,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Detektor plynu je určen k tomu, aby zaznamenal zvýšený výskyt oxidu uhelnatého (CO). V případě správné instalace a plné funkčnosti zaznamená detektor vznikající nebezpečný plyn, který je bez chuti, bez barvy a bez zápachu.

Jedovatý oxid uhelnatý je produktem nedokonalého spalování – vzniká při hoření jakéhokoliv paliva. Příčinou výskytu zvýšených koncentrací v interiérech je nedostatečné odvětrání místností, kde jsou kamna, sporáky, karmy (koupelny) a další spalovací zařízení umístěna. Životu nebezpečné pak jsou netěsnící spalinové cesty a komíny, dále špatně čištěná a neseřízená zařízení. Rizikové je například používání plynové trouby k vytápění, grilu na dřevěné uhlí uvnitř bytu nebo zapnutý motor auta v garáži. Detektor zvukovým signálem včas upozorní obyvatele bytu na nebezpečnou situaci, stejně jako požární hlásič. 

Hlásiče a detektory jsou pro seniory starší 65 let zdarma k dispozici v krajských Senior Pointech. Potřebný je s sebou občanský průkaz seniora, který o zařízení žádá. Dobré je předem si telefonicky ověřit přítomnost pracovníka v Senior Pointu.

Nejbližší Senior Point:

Bruntál: náměstí Míru 5; úterý 8:00 až 16:30 hod.; tel: 770 138 186; e-mail: bruntal@seniorpointy.cz;

Krnov: Rooseveltova 51; úterý 13:00 až 17:00 hod., čtvrtek 8:00 až 12:00 hod.; tel.:  770 179 688; e-mail: krnov@seniorpointy.cz.

Dalibor OTÁHAL, pracovník public relations


Vytvořeno 27.1.2023 13:16:08 | přečteno 711x | dotahal
load