Dnes je 31.3.2023 a svátek má Kvido

Zastupitelé mají díky technice hlasování jednodušší

Zastupitelstvo, autor: Dalibor Otáhal

Vrbenští zastupitelé si na závěr svého volebního období vyzkoušeli novinku – hlasování pomocí hlasovacího zařízení.

Svou premiéru měl hlasovací systém ve středu 14. září, kdy proběhlo poslední řádné zasedání dosavadního vrbenského zastupitelstva.

Pryč je doba, kdy se o schválení či neschválení rozhodovalo zdvižením ruky a pak následovalo jejich sčítání. 

Před každým zastupitelem je umístěno na stole zařízení s mikrofonem a tlačítky. Zastupitel při příchodu na jednání obdrží hlasovací kartu, kterou vsune do přístroje. Při zahájení jednání proběhne prezentace a vše je připraveno k hlasování. K hlasování stačí stisknout příslušné tlačítko a výsledek se zobrazí po pár vteřinách.

Informace se promítají na projekčních plátnech v jednacím sále. Je zobrazen bod programu, který se projednává a výsledek hlasování, kdo je pro, kdo proti, kdo se zdržel a kdo nehlasoval. Podobně je vidět, kdo se přihlásil do diskuze a jak dlouho hovoří. Mluví se do mikrofonu, jakmile je diskutujícímu uděleno slovo.

Z celého jednání je pořizován zvukový i obrazový záznam, a předpokládá se také živé on-line vysílání přes internet.

Nový moderní hlasovací systém zpřehledňuje jednání zastupitelstva pro veřejnost, zjednodušuje hlasování a zrychluje jednání.

Hlasovací zařízení Vrbno pod Pradědem pořídilo díky dotaci, kterou získalo na projekt Efektivní úřad. Další jednání zastupitelstva proběhne až po nadcházejících komunálních volbách.

Dalibor OTÁHAL, pracovník public relations
Vytvořeno 16.9.2022 9:07:10 | přečteno 732x | dotahal
load