Dnes je 31.3.2023 a svátek má Kvido

Tipy na volný čas, kam za vzděláním a zábavou

Univerzita volného času, autor: Dalibor Otáhal

Městská knihovna Vrbno a středisko Střecha nabízí dětem i dospělým příležitosti, jak trávit volný čas a jak se i poučit a vzdělat.

S příchodem podzimu se ve vrbenské Střeše rozbíhají vedle kulturních akcí i vzdělávací jazykové a počítačové kurzy. Svou činnost zahájily prvními přednáškami i Univerzita volného času a Virtuální univerzita třetího věku.

Počítačové kurzy

Zdokonalit se v ovládání výpočetní techniky a zlepšit se ve využívání programů, to nabízí počítačové kurzy ve středisku Střecha. Zájemci mají na výběr z lekcí pro začátečníky či pokročilé, případně si vybrat lekce pro práci s mobilem a tabletem nebo grafiku v programu Canva. Jde si dohodnout i individuální kurzy. Kurzy se konají jednou týdně, vždy od 16 hodin, ten první začíná v pondělí 10. října. Účastníci kurzů mají zvýhodněné vstupné na kulturní pořady ve Střeše. Bližší informace na telefonu 732 321 700 nebo osobně ve Střeše.

Jazykové kurzy

Ve Střeše se rozbíhá i výuka němčiny a angličtiny. Němčina je určena pro začátečníky a mírně pokročilé a začíná v pondělí 10. října v 16 hodin. Angličtina bude probíhat ve dvou skupinách, jedna je určena pro začátečníky a začíná ve středu 12. října v 16 hodin, druhá pro pokročilé se rozběhne v úterý 11. října v 16 hodin.

Uchazeči mají před sebou pětadvacet výukových lekcí, na první hodině se skupina domluví na konkrétním dnu a hodině výuky a na dalších podrobnostech, účast zájemců je proto na první hodině potřebná. Cena všech kurzů je 2200 korun. Podmínkou pro zahájení každého z kurzu je osm přihlášených, jinak budou upraveny podmínky. Bližší podrobnosti na telefonu 732 321 700 nebo mailu: rybarjakub@kiv-vrbno.cz. Účastníci kurzu získají volnou vstupenku na jimi vybrané kulturní představení ve Střeše.

Univerzita volného času

Univerzita volného času má na zimní semestr šest přednášek, pro přihlášené účastníky univerzity je vstup zdarma. Vstupné pro širokou veřejnost činí 150 korun na přednášku, je však třeba se objednat na telefonu 732 321 700.

První přednáška byla věnována historii zámku v Bruntále, druhá ve čtvrtek 6. října si vytkla za cíl seznámit posluchače se včelařením. Další přednáška proběhne ve čtvrtek 20. října. Cestovatel, scénárista, spisovatel a odborník na tajemno Arnošt Vašíček bude vyprávět o záhadách, nevysvětlitelných úkazech a dalších tajemných jevech v Jeseníkách. Na listopad je přichystána přednáška náčelníka Armády České republiky o minulosti, současnosti a budoucnosti armády.

Virtuální univerzita třetího věku

Téma podzimních přednášek Virtuální univerzity třetího věku ve Vrbně pod Pradědem je: Arménie blízká i vzdálená. Vedoucím lektorem je docent Petr Kokaisl, jehož šest přednášek je připraveno pro posluchače. První přednáška už proběhla, zájemci ale stále mají příležitost se až do 23. října přihlásit osobně ve Střeše, na telefonu 732 321 700 nebo mailem: rybarjakub@kiv-vrbno.cz.

Další přednášky a besedy ve Střeše

Nemocnice Řádu německých rytířů ve Vrbně je obsahem přednášky historičky Hany Komárkové, akce se koná v pátek 21. října od 17.30 hodin.

Zábavu a poučení nabízí ve Střeše i další akce. Zajímavé osobnosti Jeseníků představuje kniha Zvoník z Cukmantlu historika a vrbenského rodáka Matěje Mately. Beseda s autorem, představení knihy a autogramiáda proběhne ve středu 26. října v 16 hodin ve vrbenské Střeše.

Cestovatelská přednáška Anny Kováčové o Nepálu a Tibetu je připravena na čtvrtek 27. října od 17.30 hodin.

Zájmové kroužky v městské knihovně

Akce ve Střeše orientují především na dospělé, nabídka Městské knihovny Vrbno zase myslí na dětské návštěvníky. Od října se v knihovně rozběhly zájmové kroužky pro děti, jsou to kurzy němčiny a angličtiny pro žáky několika věkových kategorií. Čtenářský kroužek pomáhá dětem orientovat se ve světě literatury, šachový kroužek je určen zájemcům o tuto královskou hru. V nabídce nechybí ani kroužek počítačů pro děti. Poplatek za každý kroužek je 100 korun na rok.  Knihovna pořádá i akce tvoření pro děti i pro dospělé a fungují zde Knihomrňata, čtenářský klub pro rodiče s dětmi. Více informací se zájemci dozvědí ve vrbenské knihovně nebo na telefonu 554 751 649.

Dalibor OTÁHAL, pracovník public relations

ikona souboruPočítačové kurzy.pdf

ikona souboruJazykové kurzy.pdf

ikona souboruVU3V_Arménie blízká i vzdálená.pdf

ikona souboruUniverzita volného času_20. cyklus.pdf

ikona souboruZájmové kroužky v knihovně.pdf

 


Vytvořeno 6.10.2022 13:28:44 | přečteno 846x | dotahal
load