Dnes je 31.3.2023 a svátek má Kvido

Představení knihy Zvoník z Cukmantlu

Matěj Matela, autor: Dalibor Otáhal

Etnograf Vlastivědného muzea Jesenicka Matěj Matela na besedách představuje svůj literární debut Zvoník z Cukmantlu. 

Kniha plná dobových fotografií připomíná život dvaceti pozapomenutých osobností z Jeseníků.

První beseda spojená s autogramiádou se uskutečnila v Bruntále, pak proběhla další 26. října ve Vrbně. Komu první dvě setkání s autorem unikly, má šanci ve čtvrtek 10. listopadu v sále kina ve Zlatých Horách, autogramiáda tam začíná v 17 hodin.

„Čím víc o knize mluvím a přemýšlím, tím víc si uvědomuji, jak moc je kniha vyjádřením autora, tedy mě samotného,“ řekl Matěj Matela na setkání se čtenáři ve Vrbně. „Všechny popisované osobnosti se narodily za starého mocnářství. K té době jsem inklinoval, v těch časech bylo něco, co mi dnes chybí, i když měla řadu nedostatků,“ svěřil se Matela.

Dobu minulou prezentuje Matela čtenářům skrze příběhy a lidské osudy vybraných osobností. Mnohé osobnosti odtud odešly a proslavily se ve světě, jiné zůstaly napevno spojeny s tímto krajem, staly se solí tohoto jesenického kraje. Zaujmou svou láskou k horám, kterou projevují třeba v literárních pracích nebo propagováním lyžování a turistiky. A nebo jsou to lidé spojení s lesem, přírodou, chlapi v zeleném, myslivci a lesáci, co okouzlí svým pábiteltsvím, osobitou zemitostí i stavovskou noblesou.

Knihu autor rozdělil do pěti kapitol: umělci, spisovatelé, lidé hor, chlapi v zeleném a poslední kapitolu nazval: ještě tři osobnosti jako přívažek.

Mezi tou trojicí na závěr je Adolf Lorenz, rodák z Vidnavy, zakladatel moderní ortopedické chirurgie. Velký věhlas získal v USA. Jen těsně o jeden hlas mu v roce 1923 unikla Nobelova cena, o padesát let později ji ale získal jeho syn Konrád Lorenz, v roce 1973 obdržel Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství za své výzkumy v oblasti chování živočichů.

Moritz Sachs von Hellenau, jehož otcem byl císařský a královský okresní hejtman z Freiwaldau (Jeseníku), to dotáhl až na  rakousko-uherského viceadmirála a velitele námořní akademie Fiume (chorvatská Rijeka). Byl prvním příslušníkem císařského a královského námořnictva, který byl jmenován pobočníkem císaře. 

Poslední osobností je Alois Kunz, obchodník s kůžemi, československý politik německé národnosti a meziválečný poslanec Národního shromáždění za Německou křesťansko sociální stranou lidovou a bývalý starosta Cukmantlu (Zlatých Hor). Podle jeho přezdívky dostala celá Matelova kniha název. Sudetský Němec Alois Kunz se díky svým protinacistickým postojům vyhnul odsunu, po válce zde zůstal a dělal kostelníka a zvoníka. A zvonil pokaždé, když se dozvěděl o smrti nějakého odsunutého Němce, zvonil často... Jeho příběh a zvonění je tak i symbolickým umíráčkem a rozloučením s tou dobou.

Kniha Zvoník z Cukmantlu je k dostání v Turistickém informačním centru ve Vrbně a ve Sklářské huti TOMI ve Zlatohorské ulici. Koupit se dá v Jeseníku ve Vlastivědném muzeu Jesenicka, v Knihkupectví Domeček v Kostelní ulici a v Městském informačním centru Zlaté Hory. Knihu lze objednat i poštou, objednávky posílejte na sekretariat@muzeumjesenik.cz nebo etnograf@muzeumjesenik.cz.

Matěj Matela už pracuje na dalším titulu, dostal nabídku připravit publikaci Fenomén Praděd, kniha má vyjít v příštím roce v nakladatelství Albatros.

UMĚLCI

Bernard Kutzer, výjimečný řezbář a sochař z Horního Údolí.

Albert Schindler, malíř, grafik a rodák z Andělské Hory.

Eduard Schön Engelsberg, hudební skladatel, rodák z Andělské Hory. Někdy byl nazýván „moravský Schubert“.

Eugen Jettel, malíř krajinář, pocházející z Janušova u Rýmařova.

Fritz Quidenus, malíř a bruntálský rodák

Rudolf Rittner, oblíbený herec z německy mluvících divadel, rodák z Bílého Potoka na Javornicku.

SPISOVATELÉ

Josef Lowag, rodák z Mnichova, sběratel pověstí a bájí, autor humoresek ve slezském nářečí.

Viktor Heeger, rodák ze Zlatých Hor, také politik, pedagog a velký propagátor lyžování.

Moritz Jursitzky, z Andělské Hory, popsal otřesné sociální podmínky předválečné Vídně.

LIDÉ HOR

Rosa Grohalová, narozena ve Staré Vodě, správcová na chatě Ovčárna, vyznamenána císařem Františkem Josefem Stříbrným křížem za zásluhy. 

Oskar Gutwinski, pocházející z Osoblahy, průkopník lyžování a turistiky v Jeseníkách.

Wilhelm Heinold, rodák z Javorníku, propagátor turistiky v Jeseníkách, spoluzakladatel Moravskoslezského sudetského horského spolku.

CHLAPI V ZELENÉM

Adolf Medritzer

Hugo Pekarek

Franz Geißler

František Růžek

Adolf Wehrberger

… A JEŠTĚ TŘI OSOBNOSTI JAKO PŘÍVAŽEK

Adolf Lorenz z Vidnavy, zakladatel moderní ortopedické chirurgie.

Moritz Sachs von Hellenau,  rakousko-uherský viceadmirál, velitel námořní akademie Fiume a pobočník císaře Františka Josefa I.

Alois Kunz, obchodník s kůžemi a meziválečný starosta Zlatých Hor.

Dalibor OTÁHAL, pracovník public relations


Vytvořeno 8.11.2022 14:54:36 | přečteno 648x | dotahal
load