Dnes je 31.3.2023 a svátek má Kvido

Přednášky ve Střeše nabízí vědomosti i zajímavá setkání

Matěj Matela

Středisko Střecha nabízí zájemcům přednášky o nejrůznějších tématech a setkání se zajímavými lidmi.

Po letní přestávce se na podzim ve Střeše rozběhly také jazykové a počítačové kurzy. A samozřejmě Střecha je i místem pro kulturní, společenské a nejrůznější komunitní akce.

Přednášky

V říjnu si lidé poslechli přednášku Honzy Gemely z Lichnova o včelaření, navíc při tom ochutnali med, medové víno a medovou pálenku.

Že tajemno a záhady lákají a fascinují, to potvrdila přednáška Arnošta Vašíčka nazvaná Záhady na dosah ruky. Sál ve středisku Střecha se zaplnil do posledního místečka.

Jeseníky a Vrbensko jsou bohaté na nejrůznější osobnosti. Potvrzuje to kniha Zvoník z Cukmantlu i její autor Matěj Matela. Historik Matela na autogramiádě ve Střeše podepisoval čtenářům svou knihu a vyprávěl jim o lidech, jejichž příběhy v knize zachytil.

Lidé mohli zajít i na cestovatelské přednášky Seznamte se s Arménií nebo Nepál a Tibet či na historickou přednášku Hany Komárkové o nemocnici řádu Německých rytířů ve Vrbně.

I listopad je ve Střeše bohatý na zajímavá setkání. Ota Bouzek provede návštěvníky ve středu 2. listopadu od 17 hodin dalším dílem pořadu Lovy nejen beze zbraní. Hostem tentokrát bude spisovatel a myslivec Dušan Pořízka, který bude vyprávět o Libavé.

Ve čtvrtek 3. listopadu je na programu téma armády, její role v minulosti, současnosti a jejího významu v budoucnosti. Přednášet bude náčelník oddělení Armády ČR podplukovník Ladislav Buček.

Na cestopisnou přednášku Tomáše Štěpána se zájemci mohou do vrbenské Střechy vydat ve středu 16. listopadu. Vyprávění přenese posluchače za oceán do Kanady, která se stala cestovateli Štěpánovi druhým domovem.

Páteční večery s historií pokračují 25. listopadu přednáškou Hany Komárkové  o hygieně a péči o tělo ve středověku.

A zajímavý program se rýsuje i na začátek dalšího měsíce, kdy ve čtvrtek 1. prosince dorazí fotograf hvězdné oblohy Petr Horálek. Název besedy Jednadvacetkrát v NASA napovídá, že snímky astrofotografa Horálka si vysloužily uznání i od světového střediska vesmírného výzkumu. Petr Horálek fotí hvězdné nebe nad hlavou a pro dobrý záběr jede třeba přes půl světa. Takže jeho přednáška bude snad i pěkná podívaná.

 Princezna rebelka a Divoké kočky

Velký zájem je o vstupenky na travesty představení Divoké kočky, které proběhne v pátek 11. listopadu. O dva dny později je ve Střeše připravena filmová animovaná pohádka pro děti Princezna rebelka.

Dalibor OTÁHAL, pracovník public relations


Vytvořeno 2.11.2022 15:25:48 | přečteno 1292x | dotahal
load