Dnes je 31.3.2023 a svátek má Kvido

Péče o vrbenský hřbitov je vidět na první pohled

Vrbenský hřbitov

Jedním z míst, kde to ve Vrbně jen kvete, je i městský hřbitov. Je zde vidět pravidelná péče o zeleň a celý areál.

Květiny, trávník a keře je třeba neustále zalévat, stříhat, kosit a i jinak udržovat.

Areál hřbitova se průběžně upravuje, v červnu zde proběhla výsadba nových květin, květníky se umístily i na sloupy, posekala se tráva a zastřihly keřů a túje. K důstojné a příjemné atmosféře přispívají i udržované a ozdobené hroby.

Nevýhodou je, že hřbitov je na kopci a je vystaven větrům, proto je vodné, aby lidé na hrobech upevňovali donesenou květinovou výzdobu, vázy a svícny se svíčkami. Občas se povalující květiny a další výzdoba není jen výsledkem silných poryvů větru nebo řádění vandalů, mívají je na svědomí i noční vetřelci – kočky a kuny, jak odhalily snímky z fotopastí. Na hřbitově je umístěna nová fotopast především kvůli rostoucím případům krádeží květinové výzdoby.

Nájemci hrobových míst by si měli hlídat, kdy jim končí nájmy. Končící nájem hrobu je možno jednoduše dohledat na úřední desce, která se nachází u vstupu na hřbitov, a nebo na internetových stránkách města Vrbna v sekci město a úřad – komunální služby – hřbitov. Zde je mimo končícího nájmu i řada zajímavostí ze hřbitova, smuteční síně a kolumbária.

Hřbitov se stal i cílem návštěv turistů, zajímají je historické hroby i nová smuteční síň. „Letos evidujeme velké množství návštěvníků a turistů z celé země, kteří chtějí výklad z historie hřbitova a smuteční síně.  Dále chtějí na vlastní oči vidět, jak říkají - nádhernou smuteční síň a kolumbárium,“ uvedl koordinátor pohřebních činností ve Vrbně Petr Čuj.

Zájemci také absolvují návštěvu přes internet a dělají si virtuální prohlídky hřbitova. Na mapě na webových stránkách města jsou významná místa na hřbitově a památné hroby. A tak není divu, že Petr Čuj dostává i nejrůznější poděkování, která ho velmi těší.

„Musím ocenit vaší snahu – to, co jste udělal s vrbenským hřbitovem, je nádherné - je to opravdu "zelená zahrádka" - to jak se dívám na fotodokumentaci. A tak mne napadlo, že neudržované hroby kazí dojem této krásy. Mám už 65 roků a nemohu moc jezdit do Vrbna, ale svědomí mi nedá...“ napsal ze Slovenska vrbenský rodák Špazier, který zároveň Petra Čuje požádal o kontakt na nějakého místního kameníka, který by opravil jeden zanedbaný hrob.

Na vrbenském hřbitově je také vsypová loučka a nebo se zde dělají pohřby rozptylem. Jsou lidé, kteří nechtějí mít hrob a přejí si rozptyl, případně tento způsob pohřbu zvolí pozůstalí, protože je to finančně méně náročné. I v těchto případech jde uskutečnit obřad v obřadní síni. (ot)


Vytvořeno 19.7.2022 13:12:14 | přečteno 678x | dotahal
load