Dnes je 30.3.2023 a svátek má Arnošt

Matriku čeká nápor svateb

Svatba, autor: Pixabay.com

Za uplynulý půlrok zajistila matrika Městského úřadu ve Vrbně pod Pradědem celkem třináct svatebních obřadů.

Je to přibližně stejný počet jako v minulých letech.

Přímo ve Vrbně bylo svateb šest, v Karlově Studánce tři, v Karlovicích dvě a po jedné svatbě pak v Ludvíkově a Široké Nivě.

Kromě těchto obvyklých svatebních obřadů v květnu matrika zajistila také slavnostní obřad zlaté svatby, který proběhl venku za přítomnosti široké rodiny a mnoha přátel. „Všechny svatební obřady byly bez jakýchkoliv zvláštností a místa obřadu byla obvyklá. Hlavní nápor nás ale teprve čeká. Nejvíce svateb se totiž pravidelně každý rok koná v červenci a srpnu,“ doplnila vrbenská matrikářka Jaroslava Harazinová.

A její slova se potvrzují. Začátkem července už má vrbenská matrika zaevidováno na měsíce červenec a srpen šestnáct svateb. Je to tedy ještě víc než za celý předešlý půlrok.

Oddávat nemůže kdokoliv, oddávajícím musí být pověřená osoba. Ve Vrně pod Pradědem jsou to starosta Petr Kopínec, místostarostka Iveta Pešatová a zastupitelé Hana Janků, Květa Kubíčková, Jana Soudková a Jan Vavřík. V obcích, kde není matrika, může oddávat pouze starosta a místostarosta, a to jen za podmínky, že jeden ze snoubenců má v nematriční obci trvalý pobyt. 

Tím nejzákladnějším předpokladem pro uzavření sňatku jsou pochopitelně ženich a nevěsta, bez nich se svatba konat nemůže. Snoubenci ale také musí dodržet zákonem stanovený postup a splnit administrativní podmínky. Podrobnosti se o nich mohou dozvědět na webových stránkách města nebo přímo na matrice. (lo, ot) 


Vytvořeno 13.7.2022 13:59:04 | přečteno 992x | dotahal
load