Dnes je 24.3.2023 a svátek má Gabriel

Lowag dostane železný klobouk

Lowagův památník

Kamenný podstavec před vrbenským infocentrem v Jesenické ulici na několik dní osiřel. Zmizela z něj dřevěná busta jesenického spisovatele Josefa Lowaga. 

Busta se na několik dní ocitla v mnichovské dílně Davida Valacha. Dřevo je materiál, který pracuje, praská, podléhá vlivu okolí a povětrnostním podmínkám a čas od času potřebuje údržbu a ošetření a pro delší trvanlivost bude busta zakryta kloboukem. 

Pomník byl instalován na podzim 2019 ke 170. výročí narození místního rodáka. „Bustu vyrobil řezbář Ivan Laňo, ale opravy dělám já. Určitě se na mě nebude zlobit, že mu sahám na jeho krásnou práci, jsme kamarádi,“ řekl David Valach, který se také věnuje práci se dřevem.

Lowag - busta

Nejprve přišlo na řadu ošetření dřeva a zatmelení prasklin. Dřevořezba zůstane ve světlé barvě dřeva, Valach má v plánu jen některým částem, jako jsou vlasy a vousy, dát pomocí mořidla tmavší nádech.

„Přemýšleli jsme, jak bustu venku ochránit před povětrnostními vlivy. Nejprve jsme chtěli udělat stříšku, ale pak nás napadl klobouk. Lowag bude mít na hlavě železný klobouk, ten bude dřevo chránit. Kovář už klobouk vyrábí,“ prozradil David Valach. Podle jeho odhadu by měla být Lowagova busta na svém místě před infocentrem do konce února.

Jako další práci, kterou má Valach rozdělanou, je výroba dřevěné repliky kříže. Ten nahradí původní na odpočívadle na Poštovské cestě, asi 300 metrů nad skiareálem. „Rozhoduji se mezi modřínem a dubem. V Karlovicích pokáceli krásný dub, jedu se na něj podívat, možná bude kříž z něj,“ dodal Valach.(ot)


Vytvořeno 10.2.2022 13:25:54 | přečteno 487x | dotahal
load