Dnes je 30.3.2023 a svátek má Arnošt

Kronika Vrbna od Othmara Kloskeho

KRONIKA VRBNA - Kloske Othmar

Přečtěte si Kroniku Vrbna, jak byla sepsána před 111 lety.

Přinášíme k přečtení či ke stažení Kroniku Vrbna, kterou sepsal na začátku dvacátého století kněz Othmar Kloske. Po loňském zveřejnění překladu historického průvodce Vrbnem od Josefa Lowaga z roku 1888 je to další krok k poznání minulosti Vrbna a Vrbenska.

Kronika Vrbna od Othmara Kloskeho vyšla v roce 1911 ve vlastním nákladu autora. Ten ji věnoval městu k jeho třístému jubileu, v roce 1611 bylo Vrbno povýšeno na město.

O odborný překlad historické Kloskeho kroniky se postarala Romana Rosová, nedílnou součástí je i obrazový doprovod.

Autor kroniky Othmar Kloske je bruntálským rodákem (1869), který jako kněz působil v Německém řádu. Věnoval se studiu dějin. V roce 1909 nastoupil na faru ve Vrbně pod Pradědem, vedl zde řádovou nemocnici a věnoval se své zálibě v historii, což vedlo k sepsání Kroniky Vrbna v roce 1911.  Za tři roky po svém příchodu do města, které si zamiloval, zemřel v lednu 1912 na krvácení do mozku ve svých 42 letech. Pohřben je na místním hřbitově.

K tomu, že se Kronika Vrbna po více než sto deseti letech dostává opět ke čtenářům a v českém překladu kromě překladatelky Romany Rosové přispěli Květoslav Súkup, Město Vrbno pod Pradědem, Obec Ludvíkov, firma Kamenský-stavby a konstriukce, Sklárna Jakub, Jan Richter a Radek Fabian. 

Dalibor OTÁHAL, pracovník public relations

ikona souboruKRONIKA VRBNA - Kloske Othmar
Vytvořeno 5.12.2022 8:40:25 | přečteno 952x | dotahal
load