Dnes je 31.3.2023 a svátek má Kvido

Dvacet let poznávání

Konference 15 let spolupráce

Výstava fotografií připomíná dvacet let partnerství města Vrbna a polského Glogówku.

Pojďte na malou procházku po polském městečku Glogówek, bude to sice do vrchu, ale zato něco uvidíte! Prohlídka začíná pohledem na radnici, pokračujeme přes náměstí, okolo nájemních domů, kulturního centra, zámecké brány, františkánského kostela, kostela sv. Kříže, kostela sv. Bartoloměje apoštola, spatříme renesanční zámek Oppersdorffů, půvabnou lékárnu na rohu ulice a také městský park. A pak po schodech zase dolů.

Při téhle prohlídce polského Glogówku přitom nemusíte vytáhnout paty z Vrbna pod Pradědem. Stačí zajít na vrbenskou radnici, kde je nyní k vidění výstava fotografií z partnerského města. Snímky lemují zeď schodiště, vznikly při přátelských návštěvách v Glogówku během uplynulých let. Jsou zde také snímky ze společných akcí a na jedné fotografii nechybí ani oba maskoti měst, vrbenská liška a glogówecký medvěd.

Vystaveny jsou i kopie partnerských smluv. Spolupráce mezi městy probíhá od roku 2002, kdy byla 15. června podepsána partnerská smlouva tehdejšími starosty obou měst. Za Vrbno to byl Zdenek Jarmar, za Glogówek Jan Mencler.

Ve smlouvě se obě města zavázala k udržování trvalých vztahů mezi obcemi, k vzájemné podpoře ve všech oblastech společenského, hospodářského a kulturního života, navazování kontaktů mezi obyvateli, upevňování česko-polského porozumění a myšlenky sjednocení Evropy.

Patnáctileté výročí a pokračování v dosavadní mezinárodní spolupráci stvrdili 9. června 2017 svými podpisy tehdejší starostka Vrbna pod Pradědem Květa Kubíčková a starosta polského města Glogówek Andrzej Kalamarz.

Nyní je před námi dvacetileté výročí, které si představitelé obou měst připomenou na vrbenských městských slavnostech 10. a 11. června.

Za dobu trvání spolupráce bylo navázáno několik partnerství mezi organizacemi působících v obou městech. Vznikly také společné projekty předkládané na Euroregionu Praděd jak na české tak polské straně. Především ale přineslo poznání a přátelství mezi lidmi.

 


Výstava fotografií

Výstava fotografií partnerského města Glogówek je k vidění na radnici ve Vrbně pod Pradědem.
Výstava fotografií Glogówku

Výstava fotografií Glogówku

 
Výstava fotografií Glogówku

Výstava fotografií Glogówku

 
Výstava fotografií Glogówku

Výstava fotografií Glogówku

 
Výstava fotografií Glogówku

Výstava fotografií Glogówku

 
 
Vytvořeno 10.5.2022 13:45:06 | přečteno 362x | dotahal
load