Dnes je 31.3.2023 a svátek má Kvido

Datová schránka zjednodušuje komunikaci s úřady

Datové schránky

Pro živnostníky a nepodnikající právnické osoby bude datová schránka zřízena automaticky od začátku roku 2023.

Klasický způsob doručování v listinné podobě nahrazuje datová schránka.  Od 1. 1. 2023 na základě změny zákona automaticky získají datovou schránku všichni živnostníci a nepodnikající právnické osoby.

Prosíme, pokud patříte do jedné ze jmenované skupiny a dosud datovou schránku nemáte, věnujte této zprávě zvýšenou pozornost.

Nyní můžete díky informačním technologiím komunikovat s úřady online – kdykoliv, odkudkoliv a zdarma. Datová schránka je elektronické úložiště, které je určeno ke komunikaci nejen s úřady, ale i s bankami či pojišťovnami.

Založení a komunikace s úřady přes datovou schránku je zcela zdarma, jedná se o rychlé a bezpečné zasílání dokumentů. Žádnou zprávu nezmeškáte, vždy dostanete upozornění přes e-mail či SMS. Datová schránka z uživatelského pohledu funguje na podobném principu jako běžná e-mailová schránka, vlastní technické řešení je ale výrazně odlišné tak, aby zajišťovalo důvěryhodnost doručování zpráv.

Od 1. ledna 2023 získají datovou schránku automaticky všichni živnostníci a nepodnikající právnické osoby. Přístupové údaje obdrží doporučeným dopisem během měsíce ledna, února nebo března 2023. Mohou si ji ale sami zřídit už nyní. Datovou schránku si rovněž mohou pořídit zájemci z řad veřejnosti.

Více informací naleznete na webových stránkách www.chcidatovku.cz. Prostřednictvím této internetové stránky si zájemci mohou datovou schránku založit. Postup zřízení datové schránky online po přihlášení přes identitu občana, bez návštěvy kontaktního místa Czech POINT naleznete také zde www.datoveschranky.info/chci-datovku/zrizeni-datove-schranky/na-zadost.

Druhou možností je navštívit pobočku Czech POINT, ve Vrbně pod Pradědem na České poště anebo na městském úřadě.

Více informací o datových schránkách najdete na stránkách www.chcidatovku.cz a pro přihlášení do datových schránek www.mojedatovaschranka.cz. Informace poskytuje také infolinka 954 200 200.

K přihlášení do datové schránky slouží několik způsobů. Jedním z nich je Identita občana. S tou se rychle, zdarma a bezpečně můžete přihlásit i do různých portálů veřejné správy.

Ať už chcete získat výpis z rejstříku trestů, podat daňové přiznání nebo zažádat o výměnu řidičského průkazu, pomůžou vám k tomu právě portály státní správy. Do nich se přihlásíte pomocí Identity občana a abyste je mohli naplno využívat, bude se vám hodit ke komunikaci také datová schránka.

Podrobnější informace naleznete na webu chciidentitu.cz.

Dalibor OTÁHAL, pracovník public relations

ikona souboruDatová schránka_1

ikona souboruDatová_schránka_2

ikona souboruIDENTITA_OBČANA

 


Vytvořeno 15.11.2022 10:09:50 | přečteno 537x | dotahal
load