Dnes je 28.3.2023 a svátek má Soňa

Silnice na Drakov se dočká opravy

sinice Mnichov - Drakov

Podnět starosty města Petra Kopínce k výspravě silnice v Mnichově ve směru na Drakov, kterou zle poničila nákladní vozidla svážející dřevní hmotu z těžby po kůrovcové kalamitě v lesích, nezapadl. Náměstek hejtmana Radek Podstawka přislíbil podporu rekonstrukci této cesty. Silničáři letos na Vrbensku opraví i další významné silnice.

Havarijní stav silnice třetí třídy 44521 přiměl radnici, aby opakovaně žádala její výspravu. Po silnici z Mnichova na Drakov, kde výkon vlastnických práv má Správa silnic Moravskoslezského kraje, musí jezdit řada místních občanů a ničí si tady své vozy. Do cíle cesty před časem nedojela ani paní Zuzana Janatová, která s rozhořčením napsala do Zpravodaje Sdružení obcí Vrbenska a přidala také několik fotografií. Její vozidlo pak muselo do servisu.

"O opravu silnice jsme žádali bruntálské středisko Správy silnic Moravskoslezského kraje opakovaně a rozuměli jsme přitom, že cestáři musí opravovat silnice podle důležitosti a frekvenci dopravy. Nicméně tato silnice slouží už dlouhé měsíce společnostem, které z lesů odvážejí kmeny stromů z kůrovcové kalamity, takže její devastace pokročila nevídaně. Obrátil jsem se proto na náměstka hejtmana Ing. Radka Podstawku, zda by nám pomohl s řešením situace. Naši občané za kůrovcovou kalamitu nemohou a jejich rozhořčení z toho, jak si tady ničí svá auta, je pochopitelné," uvedl starosta Petr Kopínec.

Odpověď dostal 3. března 2021. Ing. Podstawka potvrdil, že jmenovaná silnice není stavěna pro takový provoz těžké techniky. Je z penetračního makadamu, její šíře je 4,6 metru a úsek, který žádá akutní výspravu, je dlouhý 2,1 km. "Správce silnic mě ubezpečil, že v rámci běžné údržby dojde k provedení opravy silnice teplou balenou směsí a následně bude provedeno vyspravení turbo metodou. Předpokládaný termín oprav je 03-04/2021. Dle sdělení správce byla silnice zařazena do seznamu poškozených silnic kůrovcovou kalamitou k opravě. Způsob opravy bude stanoven na základě diagnostiky a předpokládané náklady činí 7 mil Kč," píše Ing. Podstawka. Upozornil ale, že opravy by mohla ohrozit či posunout aktuální nedostupnost finančních prostředků.

Vrbensko se v posledních letech dočkalo významných investic Správy silnic Moravskoslezského kraje. Připomeňme rekonstrukci silnice od křižovatky na Karlovice do Vrbna pod Pradědem (31,3 mil Kč), následně první etapu  rekonstrukce Nádražní s použitím nanotechnologie za 14,6 mil Kč. Chystají se další velké investiční akce:

  • pokračování rekonstrukce Nádražní po okružní křižovatku s nanovrstvou (15 mil Kč)
  • v dubnu má začít rekonstrukce mostu na Zlatohorské ulici přes řeku Opavu, která potrvá až sedm měsíců
  • v plánu jsou modernizace tří silnic II. třídy z Vrbna p. P. do Videl, do Heřmanovic a také do Karlovy Studánky
Mgr. Alena Kiedroňová, redakce webových stránek
Ilustrační foto: Vrbno pod Pradědem


Vytvořeno 8.3.2021 13:18:52 | přečteno 708x | Mgr. Alena Kiedroňová
load