Dnes je 30.5.2023 a svátek má Ferdinand

Nová ordinace otevře zřejmě od března

ordinace zubaře

Nová zubní ordinace ve Vrbně pod Pradědem v prostorách bývalých jeslí na Jesenické by se mohla otevřít a začít fungovat už v březnu. Snad se už nevyskytnou žádné další nepředvídatelné okolnosti bránící otevření ordinace. Předběžnou registraci si vyplnilo na šestnáct set občanů z Vrbna i okolí, dosud museli jezdit do ordinací vzdálených desítky kilometrů. (lo)

Nechat si ošetřit bolavý zub je pro lidi z Vrbna pod Pradědem a okolních obcí obrovský problém. Ve městě sice působní dva zubní lékaři, ale nové pacienty odmítají už několik let. Lidé tak musí vyhledávat ošetření ve městech vzdálených i několik desítek kilometrů. Vrbenská radnice si proto vytkla za cíl tento nepříznivý stav změnit.

Už vloni byly v nevyužívané budově bývalých jeslí na vrbenské Jesenické ulici vybudovány nové ordinace, ta zubní se špičkovým vybavením. Problém ale nastal s personálním obsazením. Zubních lékařů je totiž všeobecný nedostatek a je nutné zdůraznit, že do našeho regionu se zrovna nehrnou. Zajistit vlastními silami zubního lékaře je nad možnosti města a Vrbno proto požádalo o pomoc senátora a ředitele krnovské nemocnice Ladislava Václavce.

Ani jemu se ale přes veškeré úsilí nepodařilo zajistit zubaře z České republiky. „Nepřilákalo je ani zajištěné bydlení a možnost v budoucnu převzít bezplatně ordinace,“ uvedl Ladislav Václavec. Bylo proto nutné hledat náhradní řešení a zajistit lékaře z ciziny, a to ze zemí, kde je stomatologická péče na srovnatelné úrovni jako v naší republice. To se podařilo a do našeho regionu bylo připraveno nastoupit šest zahraničních zubařů s mnohaletou praxí. 

Problém se tedy zdál být vyřešený, v tom ale zasáhla vyšší moc v podobě koronavirové pandemie. „Ta nejdříve paralyzovala mezinárodní dopravu a později lékařům dočasně zakázaly opustit stát jejich vlády. Díky kontaktům se nám ale podařilo zajistit už před časem dva další zahraniční zubaře,“ sdělil ředitel a senátor Václavec. Tito lékaři zatím vykonávají praxi pod dohledem svých českých kolegů a samostatně začnou pracovat po splnění všech administrativních podmínek.

A kdy se tedy lidé ve Vrbně a okolí dočkají řádné stomatologické péče? Není na místě lakovat si situaci na růžovo, přesto naděje tady přijde s jarem. Pokud se nevyskytnou nějaké další nepředvídatelné komplikace, tak by to mohlo být už v březnu. 

Ladislav Olejníček, redakce webových stránek 
25. 1. 2021


Vytvořeno 25.1.2021 15:30:08 | přečteno 1779x | Mgr. Alena Kiedroňová
load