Dnes je 28.3.2023 a svátek má Soňa

Domov pro seniory už stihl první očkování

covid očkování, autor: Pixabay.com

Senioři i pracovníci Domova pro seniory Vrbno, kteří projevili zájem o očkování proti Covidu-19, už dostali první dávku vakcíny. Ve čtvrtek očkování v DPS zajistil smluvní lékař MUDr. Otakar Kopřiva. Vakcíny dodal Moravskoslezský kraj prostřednictvím Hasičského záchranného sboru MSK. 

Dne 21. ledna 2021 proběhlo v Domově pro seniory Vrbno první kolo plošného očkování seniorů i zaměstnanců proti onemocnění Covid19.  Vakcíny nám dodal prostřednictvím Hasičského záchranného sboru Moravskoslezský kraj, a to na základě dodání předběžného seznamu zájemců o očkování. Jednalo se o vakcínu Vaccine Moderna, která se používá k aktivní imunizaci osob ve věku 18 let a starších k prevenci onemocnění COVID-19 způsobeného virem SARS-CoV-2. Vakcínu jsme obdrželi o trochu později, než bylo původně avizováno a museli jsme se vyrovnávat s velikým množstvím administrativních úkonů, ale celkově jsme situaci zvládli organizačně velmi dobře. Pracovníci i senioři dostali včas všechny potřebné informace ohledně typu a použití očkovací látky, včetně seznamu možných vedlejších účinků. Měli jsme dostatek času zajistit informované souhlasy seniorů s očkováním, stejně jako předat potřebné informace všem rodinným příslušníkům. 

Očkování bylo dobrovolné a nutno říci, že o něj byl v našem domově, v porovnání s avizovaným celorepublikovým průměrem, celkem vysoký zájem, jak ze strany seniorů, tak i zaměstnanců. Zřejmě si většina z nich uvědomuje, že očkování sice není úplně příjemnou záležitostí, ale samotná nemoc Covid-19 může zdraví významně poškodit, a to nejen případným závažným průběhem, ale i možnými dlouhodobými následky. Očkováno bylo 97 % seniorů a 75 % zaměstnanců. Podle dostupných informací řada zaměstnanců, především pak těch, kteří nejsou v pravidelném a přímém kontaktu se seniory, plánuje očkování později, a to na základě rezervačního systému Vlády ČR.

Očkování proběhlo v našem domově a zajišťoval jej náš smluvní lékař MUDr. Otakar Kopřiva ve spolupráci s naší vedoucí zdravotního úseku paní Mgr. Petrou Fúzikovou. Očkování jsme zvládli v průběhu jednoho dne a pro naše seniory bylo jistě velikou výhodou, že jsme nemuseli využít očkovacích služeb mobilních týmů, ale očkování provedl někdo, koho senioři dobře znají a důvěřují mu. Panu doktorovi děkujeme za vstřícnost a trpělivost projednávat s námi všechny aktuální změny, na které bylo třeba ve velmi krátkém čase reagovat. Poděkování patří samozřejmě také MUDr. Zuzaně Martínkové a MUDr. Evě Matelové, které s námi ochotně konzultovaly aktuální zdravotní stavy seniorů tak, abychom mohli vakcínu u všech zájemců bezpečně použít.

Očkování je v současné době aktuálně zřejmě nejvhodnější a nejdostupnější možností, jak současnou epidemii onemocnění COVID-19 zastavit a vrátit se k běžnému způsobu života před pandemií a bez všech těch omezujících plošných opatření. Věříme, že očkováním chráníme před nákazou nejen sebe, ale i své okolí a že jsme zase alespoň o trochu blíž normálnímu světu.

Kristína Strouhalová, ředitelka Domova pro seniory Vrbno
Foto: pixabay.com

Vytvořeno 21.1.2021 21:32:15 | přečteno 403x | Mgr. Alena Kiedroňová
load