Dnes je 24.3.2023 a svátek má Gabriel

Starostové dvou okresů nesouhlasí s opatřením KHS

S rouškou nebo šátkem

Třiašedesát starostů měst a obcí Bruntálska a Opavska se připojilo k otevřenému dopisu starosty Krnova Tomáše Hradila adresovanému v souvislosti s vydáním mimořádného opatření č. 15/2020 Krajskou hygienickou stanicí Moravskoslezského kraje ministru zdravotnictví a ředitelce KHS MSK. Nesouhlasí s restriktivními opatřeními proti šíření koronaviru v severní a západní části regionu, kde počty pozitivně testovaných osob jsou zcela minimální. Dopis podepsal také starosta Vrbna pod Pradědem Petr Kopínec.

Otevřený dopis starostů ministrovi zdravotnictví a ředitelce Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě

Vážený pane ministře, vážená paní ředitelko,

okamžité zavedení mimořádných opatření Krajské hygienické stanice v celém Moravskoslezském kraji (15/2020) jsme přijali s velkým roztrpčením. Za způsob komunikace jste se, pane ministře, omluvil.

Co nás trápí ještě více, je plošnost opatření. Nerozumíme, proč tak tvrdě postihla severozápad našeho kraje. Aktuální stavy pacientů k 19. 7. 2020: ORP Rýmařov 0, ORP Bruntál 3, ORP Krnov 1, ORP Opava 8, ORP Vítkov 3. Takto nízká čísla si udržujeme dlouhodobě. Od lokálních ohnisek jsme navíc velmi vzdálení. Například Krnov od Karvinska 83 km, Frýdecko-Místecka 80 km, Novojičínska 68 km. Pro lepší představu vzdáleností: za lokální ohnisko v Plzni by musela být přijata opatření v Praze.

Území našich měst a obcí patří mezi tzv. strukturálně postižené regiony. Neseme si s sebou historické břímě hlubokých ekonomických problémů ještě dávno před vypuknutím koronavirové epidemie. Naše města s nimi statečně bojují například rozvojem služeb a cestovního ruchu. Ten teď ale dostal další těžkou ránu.

Vážený pane ministře, vážená paní ředitelko, máme za sebou několik mimořádně náročných měsíců. V tomto období jsme byli jednotlivými úřady denně zahrnováni řadou úkolů. Zajišťovali jsme ochranné pomůcky, desinfekci, pomoc seniorům, koordinovali opatření se školskými zařízeními, sociálními službami, zdravotnickými zařízeními… Vždy jsme loajálně, s vypětím sil, plnili úkoly státní správy.

Nyní prosíme, abyste přísná opatření v severozápadní části našeho kraje co nejdříve přehodnotili. Předem děkujeme.

S uctivým pozdravem,

za signatáře:

Ing. Tomáš Hradil, starosta města Krnova

V Krnově 22. července 2020

Dopis podepsal také starosta Vrbna pod Pradědem Petr Kopínec

(Zdroj: STA)
Ilustrační foto: Vrbno pod Pradědem

 


Vytvořeno 22.7.2020 10:49:05 | přečteno 292x | Mgr. Alena Kiedroňová
load