Dnes je 28.3.2023 a svátek má Soňa

Školy se uzavřely v čase prázdnin

Základní škola Vrbno

Mimořádné opatření vlády, které v souvislosti s rizikem šíření koronaviru uzavřelo od úterka 10. března 2020 základní, střední a vysoké školy a zrušilo veškeré kulturní, společenské i sportovní akce s účastí sto a více lidí, zastihlo vrbenské školáky v čase běžících jarních prázdnin. Školy zůstanou uzavřeny až do odvolání, mimořádné opatření se zatím netýká mateřských škol. Tam je koncentrace dětí přece jen nižší, nicméně rodiče by sem neměli vodit děti s jakýmikoli známkami nachlazení či přímo nemoci.

Starosta Vrbna pod Pradědem Petr Kopínec se v úterý sešel s řediteli příspěvkových organizací města a informoval je o mimořádných opatřeních vlády a současně o opatřeních v rámci Bruntálska. Uzavření škol je rozumným rozhodnutím, které může šíření virů zásadně bránit. Rodiče nyní musí pro své menší děti zajistit hlídání a další péči.

Domov pro seniory Vrbno v Mnichově je uzavřen návštěvám už od minulého týdne, když o uzavření pobytových zařízení poskytujících sociální služby, coby příspěvkových organizací Moravskoslezského kraje, rozhodl hejtman Ivo Vondrák. 

Není důvod k panice, na místě je ale obezřetnost

Není důvod k panice, na místě je ale obezřetnost a dodržování hygieny, důkladné mytí rukou a také otírání povrchů klik, madel, zábradlí dezinfekčními prostředky. Pokud byste na sobě či svých blízkých pozorovali příznaky onemocnění koronavirem a byli bezradní, volejte neprodleně z domova na některou z linek Krajské hygienické stanice:

  • 595 138 118
  • 595 138 119 
  • 595 138 147 

Můžete kontaktovat také územní pracoviště Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje v Bruntále, na telefonu 

554 774 128


Zásadně nevstupujte do čekáren ordinací svých praktických lékařů či pediatrů, je třeba svého lékaře informovat telefonicky a dohodnout správný postup. Lidé, kteří se od 7. března 2020 navrátili z pobytu na území Itálie, musí zůstat podle par. 2 odstavce 7 písmene a) Zákona č. 258/2000 Sb. v karanténě v délce 14 dnů. 

Varovnými příznaky onemocnění je horečka nad 38 stupňů, kašel, dušnost, dechová nedostatečnost

Rodiče dětí do 10 let věku mohou čerpat po dobu 9 dnů ošetřovné.

V souvislosti s rizikem přenosu koronaviru musí opatření přijmout také Kulturní, informační a vzdělávací centrum VrbnoV současné době mapuje, kterých připravovaných akcí se toto opatření bude týkat. Pro občany, kteří si zakoupili vstupenky na některé z představení nebo zábavnou akci, doporučujeme sledovat facebookové stránky a webové stránky: www.strecha-vrbno.cz. Přesunovat se určitě bude termín Večera u cimbálu, ale zřejmě také další akce.

Ministerstvo zdravotnictví také přijalo opatření vůči řidičům nákladní dopravy tranzitující přes území Itálie a doporučení, jak se chovat při přejímce zboží či vykládce, jakými prostředky je třeba být vybaven. 

Mimořádná opatření Vlády a Ministerstva zdravotnictví jsou jedním z důležitých předpokladů zamezení šíření onemocnění COVID-19 způsobeného novým koronavirem SARS-CoV-2 na území České republiky. Vzhledem k očekávanému návratu až několika desítek tisíc osob z Itálie vstupují opatření v platnost v den jejich vydání.

Na zákaz pořádání akcí s účastí jednoho sta i více osob reagovala také ředitelka Mateřské školy Jesenická Pavla Lesniaková. Ta rozhodla o zrušení plánovaného Maškarního bálu na vlnách Havajských rytmů, který se měl uskutečnit 14. března ve vrbenské Sokolovně.

Zákaz se vztahuje také na soukromé akce, třeba velké svatby

Ministerstvo zdravotnictví zakázalo s účinností ode dne 10. března 2020 od 18:00 hod. divadelní, hudební, filmová a další umělecká představení, sportovní, kulturní, náboženské, spolkové, taneční, tradiční a jim podobné akce a jiná shromáždění, výstavy, slavnosti, poutě, ochutnávky, trhy a veletrhy, a to jak veřejné, tak soukromé, s účastí přesahující ve stejný čas 100 osob, a to do odvolání tohoto mimořádného opatření.   

V podmínkách obcí se tento zákaz typicky vztahuje na slavnosti konané v souvislosti se svatbami či shromáždění konaná v souvislosti s pohřby, pokud by se jich mělo účastnit více než 100 osob.

Popsaný zákaz se však nevztahuje na jednání zastupitelstva obce, neboť s výše uvedeného zásahu jsou vyloučeny schůze, zasedání a podobné akce ústavních orgánů, orgánů veřejné moci, soudů a jiných veřejných nebo soukromých osob (např. valná hromada akciové společnosti), které se konají na základě zákona. 

Mgr. Alena Kiedroňová, redakce webových stránek
Ilustrační foto: Vrbno pod Pradědem

ikona souboruOpatření Ministerstva zdravotnictví ČR
ikona souboruOpatření - uzavření školVytvořeno 10.3.2020 14:01:08 | přečteno 829x | Mgr. Alena Kiedroňová
load