Dnes je 2.4.2023 a svátek má Erika

Komise stojí o názor lidí, kam vysadit stromy

Kolonáda

Komise životního prostředí probírá výsadbu stromů ve městě. Také sami občané mohou přijít s návrhy, na kterých místech vysadit krásné mladé listnaté stromy. Své návrhy mohou mít třeba děti za své třídy Základní školy, mohou mít "svůj" strom, o který budou pečovat. Pokud máte návrh, ozvěte se co nejdříve, nejlépe ještě v červenci.

Každá třída může mít svůj strom

Komise pro životní prostředí se na svých jednáních zabývala problematikou zeleně, zejména stromů na území města. Zjistili jsme, že v rámci Národního programu ŽP (Výzva č. 9/2019) je nabízena možnost zlepšit funkční stav zeleně v městech a obcích.

Zabývali jsme se podmínkami této příležitosti už na našem jednání komise v prosinci a na březnovou schůzi jsme pozvali paní místostarostku, abychom náš návrh prodiskutovali. Komise doporučila výzvu využít pro výsadbu cca 20 listnatých stromů a za předběžného souhlasu ředitele Základní školy pana Bártka vyzvat žáky, zda by si nechtěli vysadit svůj „třídní“ strom. Sami ohlídat jeho start do života a pod jeho korunou si třeba při třídním srazu za pár let vyprávět o svých vlastních startech a cestách v dospělosti.

Vedení obce s naším návrhem souhlasilo a rada předložila návrh ke schválení zastupitelům na květnovém zasedání ZM s navýšením žádosti na 50 stromů.

Z pohledu komise však je nejdůležitější pro výsadbu středněvěkých, případně dlouhověkých listnáčů vybrat správná stanoviště. Strom by se neměl do budoucna stát překážkou! Mějme na mysli, že stromy pozitivně ovlivňují klima, zmírňují odpařování vody, brání rychlému odtoku při přílivových srážkách, zachycují prach a jiné škodlivé látky. Umí, na rozdíl od člověka :-( , perfektně likvidovat CO2. Stromy poskytují zázemí celé řadě tvorů od hmyzu po ptáky. A přestože možná existují odpůrci stromů, kterým stromy zabírají prostor nebo vyžadují úklid listí, tak strom každému člověku (i autu :-) ) poskytuje příjemný stín a při své dlouhověkosti pocity vnímání historie a atmosféry daného místa, o estetice místa a kultuře krajiny nemluvě. 

Proč slovo výzva? Byla bych ráda, kdybyste popřemýšleli, zda Vás napadne na procházkách nebo v místě Vašeho bydliště, že právě na „tomto“ místě by listnáč měl/mohl být.

Pokud Vás takové myšlenky napadají, neváhejte a dejte vědět (email: helena.kudela@gmail.com nebo na MěÚ k rukám Moniky Návojové, projektové manažerky). Jenom je třeba mít na paměti, že k vytipovaným pozemkům k výsadbě musí mít město oprávnění s nimi nakládat

Ještě doplňuji, že v komisi již padly návrhy výsadby v lesoparku, kde vznikly po náporech větru a následně rozsáhlém kácení proluky. Dále výsadba několika stromů solitérů v zahradě školy a školní družiny. Nabízí se také ověřit stanoviště k výsadbě na trase od rybářské chaty k rybníkům. 

Čas, respektive bezčasí koronavirové, jistě ovlivnilo přípravu žádosti a zpracování potřebného posudku odborníka. Na začátku ale musí být k dispozici vhodná stanoviště. Prosíme tedy i o Vaše návrhy, pokud možno v první dekádě července. Děkujeme! 

Za komisi ŽP  Ing. Helena Kudelová, členka ZMě

Ilustrační foto: Vrbno pod Pradědem 


Vytvořeno 8.7.2020 11:23:03 | přečteno 444x | Mgr. Alena Kiedroňová
load