Dnes je 28.3.2023 a svátek má Soňa

Jedou se závody do vrchu, silnice se zavře

Martin Pleva

Od pátku 3. července do neděle 5. července se na silnici nad rozcestím nad Karlovicemi na Pustou Rudnou jedou závody do vrchu Vrbenský vrch. Státní silnice bude uzavřena, projedou jen linkové autobusy a vozidla integrovaného záchranného systému. Pořadatelé mezinárodního podniku žádají diváky, aby nechali své vozy doma a do místa dění se přepravili autobusem. Ten bude kyvadlově jezdit mezi parkovištěm u Dřevokombinátu až na rozcestí na Karlovice, vždy v celou od 9 do 15 hod, zpět vždy 10 min po celé.

Vrbenský vrch se jede první víkend prázdnin

Po osmi letech se vrací do našeho regionu oblíbené závody automobilů do vrchu. Letos se navíc jedou jako Mezinárodní Mistrovství České republiky a na startovní listině jsou zapsána zvučná jména jezdců národních i evropských soutěží včetně Rakušanů a Slováků.

„Naposledy se závody do vrchu na Vrbensku jely v roce 2012 a letos stačilo málo, abychom je odvolávali. To, kdyby se situace v zemi v souvislosti s Covidem-19 vyvíjela špatně a trval zákaz pořádání sportovních i dalších akcí,“ uvedl Martin Pleva, který motoristický podnik pořádá společně s vrbenským Automotoklubem v ČR a současně se závodů účastní jako jezdec. Martin pojede na speciálu - Škodě 100.

Závodníci se mohli do závodů přihlásit až do 30. června a startovní listiny se plnily rychle a zvučnými jmény.

Závody Vrbenského vrchu

  • Mistrovství ČR v Závodech automobilů do vrchu
  • Česká trofej v Závodech automobilů do vrchu
  • Mistrovství ČR v závodech do vrchu historických automobilů
  • MAVERICK RESCUE EUROCUP – Mezinárodní závody automobilů do vrchu

Do soutěže se zapsali mezi jinými mistr ČR Miloš Beneš a Václav Janík, kteří jezdí národní i evropské závody, David Komárek, Marek Rybníček a další. Na startovní listině soutěže Maverick Rescue Eurocup budou například Rakušan Felix Pailer na Lancii Delta Integrale či vítěz loňské série Maverick Christian Ferstl, který pojede na F-Tatuus Master. Chybět nebudou jezdci z Bruntálu Vojtěch Macek na Škodě 110 R, Miroslav Šustr na Škodě Favorit a Lukáš Studený na Formuli Gloria. Ředitelem závodu je Aleš Gänsdorfer. Zájemci najdou kompletní soupisy startovních listin na stránkách https://www.maverickrescue.cz/

Uzavírka silnice od pátku do neděle

Soutěž se jede na státní silnici mezi rozcestím nad Karlovicemi a Pustou Rudnou, akce žádá celkovou uzavírku od pátku až do neděle. Místem ale projedou linkové autobusy. „To je i důvod, že nemůžeme na minutu přesně určit hodinu startu, musí tady být prostor na přejezdy závodních aut, autobusů. Divákům bych doporučil sledovat jízdy z pátého, osmého nebo dvanáctého úseku. Divácké zóny budou striktně stanoveny a organizační tým čítající zhruba stovku lidí dohlédne, aby nikde mimo diváckých zón fanoušci nestáli. Přitažlivé pro diváky jsou také depa s vozidly jezdců, na to se mnozí pokaždé těší,“ uvedl Martin Pleva.

Organizátoři musí pro trať dlouhou 2.600 metrů zabezpečit na osm desítek balíků slámy či sena, které jim zapůjčí Pradědský lesní závod. Potáhnou lesem šest kilometrů vedení rozhlasu. Pro každý motoristický závod musí organizátoři zajistit licenci trati u AMK v ČR, také časomíra musí být s licencí.

Svezte se na místo malým busem

Pro lepší průběh akce bude zajištěna dopravcem Dušanem Pechalem kyvadlová doprava diváků z Vrbna od parkoviště u Dřevasu (tam lze zaparkovat vozidla) až do místa dění, v ceně bude i doprava zpět. „Žádáme diváky, aby tuto možnost využili, aby nám svými vozy neblokovali příjezd k trati a neztížili situaci v místě. Autobus pana Pechala by měl vyjíždět v čase mezi 9. a 15. hodinou vždy v celou hodinu, vracet na Vrbno se bude tak deset minut po celé. Informace k dopravě si lidé mohou ověřit na webových stránkách,“ řekl Martin Pleva.

Tréninkové jízdy budou startovat v 8:30 hod, závody odhadem ve 12:00 hod. Jde o přibližné časy. Start je pod serpentnami nad Karlovicemi, cíl na rovince před Pustou Rudnou. Jezdci absolvují dvě tréninkové jízdy a pak odjedou dvě závodní jízdy. Výsledky vzejdou ze součtu obou časů. Plakát akce vytvořil vrbenský designér Dušan Zapalač a najdete ho mj. na obálkové straně Zpravodaje, který vyšel 1. července. Záštitu nad mezinárodní sportovní akcí přijal hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Tak sportu zdar! Čeká nás báječná podívaná plná adrenalinu. 

Mgr. Alena Kiedroňová, redakce webových stránek
Foto: archív Martina Plevy

Vytvořeno 2.7.2020 13:23:25 | přečteno 2208x | Mgr. Alena Kiedroňová
load