Dnes je 28.9.2023 a svátek má Václav, Den české státnosti

Děti z domova mají představu o místu her

Květinová výzdoba

Zajímavý projekt - Zvládneme to! - se zrodil na sklonku roku ve vrbenském dětském domově. Má podpořit zdejší děti, aby se lépe a přirozeně zapojily do dění ve městě. Chtějí si pod svá křídla vzít prostranství veřejné zeleně mezi domovem a kostelem a starat se o něj. Na projektu už se podílí dotací Moravskoslezský kraj a druhým partnerem se má stát město Vrbno pod Pradědem. O podpoře mají už brzy rozhodnout zastupitelé.

„V současnosti naše organizace pečuje o 48 dětí a z každého z nich chceme sejmout tu nálepku ´domováci´,“ uvedl ředitel Základní školy, Dětského domova, Školní družiny a Školní jídelny, příspěvkové organizace Moravskoslezského kraje, Jan Vavřík. „To, co chceme vybudovat, ale není určeno jen našim děvčatům a klukům. Kdyby to tak bylo, pak bychom mohli upravovat v podobném duchu naši zahradu. Tento projekt má zapojit naše děti do dění ve městě, spojit je s dalšími vrbenskými dětmi i třeba jejich rodiči, seniory, veřejností.“

Na projektu Zvládneme to! má participovat Moravskoslezský kraj, který už domovu poskytl dotaci ve výši 70 tisíc korun, a město Vrbno pod Pradědem. Návrh půjde už brzy do jednání zastupitelů města a ředitel a současně radní Jan Vavřík věří, že projekt uspěje. Na realizaci bude potřebovat od města částku 90 tisíc korun, která by byla spolu s prostředky MSK využita pro osazení veřejného prostranství lavičkami, průlezkami, vybudování hmatového chodníku, instalaci označníků stromů a význačných míst náměstí Sv. Michala, ale také instalaci zajímavých dřevěných hracích prvků či třeba zakoupení motyk, hrábí, krumpáčů, košťat, rýčů či dvou koleček, kačírku, písku, hlíny a sazenic.

A co je podstatné, děti z domova se mají o nový park průběžně starat. Udržovat ho, vytvořit tady místo pro vzájemné poznávání vrbenských dětí, pro hry a radost. „S přípravou jsme začali v prosinci, park bychom rádi otevřeli už v červnu ke Dni dětí. Projekt může rozvíjet tvořivost dětí, ale také odpovědnost k přírodě, utvářet zdravý životní styl. Je opravdu motivační a děti inspiruje,“ dodal Vavřík. 

Mgr. Alena Kiedroňová, redakce webových stránek
Ilustrační foto: Vrbno pod Pradědem

Vytvořeno 20.2.2020 10:23:33 | přečteno 505x | Mgr. Alena Kiedroňová
load