Dnes je 29.3.2023 a svátek má Taťána

Rozpočet města na rok 2020 je schválen

Vrbno z ptačí perspektivy

Zastupitelé města na svém posledním letošním zasedání schválili rozpočet na rok 2020. Výdaje dosáhnou 145 milionů korun, přitom výdajová část je posílena oproti očekávaným příjmům o 18 milionů korun z volných prostředků z hospodaření v minulých letech. Součástí rozpočtu je také participativní rozpočet s elokovanou částkou 300 tisíc korun, kdy sami občané rozhodnou, co ve městě vylepšit, na co a v jaké části města tyto prostředky budou využity. Poprvé měli příležitost letos, kdy vybírali mezi čtyřmi návrhy a zvolili workoutové hřiště

O rozpočtu na rok 2020 rozhodli zastupitelé většinou hlasů.

Město Vrbno v závěru roku disponovalo na bankovních účtech 45 miliony korun volných prostředků a zbývalo splatit dva úvěry na revitalizaci bytových domů a náměstí ve výši 13 milionů korun. Zastupitelé na pracovním jednání v prosinci rozhodovali o využití volných prostředků, aby město mohlo naplnit část ze svých prioritních záměrů. Většina souhlasila s využitím 18 milionů korun, jimiž se posiluje část příjmů města do roviny výdajů, tedy na 145 milionů korun. Na jednání zastupitelstva 11. prosince se pak k rozpočtu ani nerozvinula diskuse, ani nikdo z občanů nepřišel s novým návrhem či připomínkou.

„Věříme, že reálné příjmy města budou v roce 2020 vyšší, než jsou v návrhu rozpočtu, a tedy že si budeme moci jako město dovolit více. Chceme vydat na rozvoj bydlení a bytového hospodářství zhruba 20 milionů korun, na změny technologií vytápění ve městě 4 mil. korun, na svoz komunálního odpadu 5 mil. korun, na veřejnou zeleň 19 mil. korun (v této částce je nejen sečení a údržba stromů ve městě, ale také revitalizace sídliště Husova s výstavbou workoutového hřiště, hracích prvků pro děti, mlhovištěm apod., tedy proměnou celého místa), na silnice chceme vydat 11,4 mil. korun,“ uvedl starosta města Petr Kopínec. 

Je zastánce toho, že město se má proměňovat, aby se vylepšoval jeho vzhled i funkčnost, aby se tady lidem žilo zase o něco lépe. „Musíme být dobrými hospodáři, ale není přitom nutné držet na účtech volné prostředky v takové výši. Některé i menší obce se pustily v minulých letech do hodně odvážných záměrů a využily pro realizaci dotací včetně evropských. Takové příznivé podmínky už možná ani nebudou. Přesto si myslím, že je správné, abychom šli dále, abychom udělali pro rozvoj města zase více. Naše finanční kondice je dobrá,“ řekl starosta pro Zpravodaj.

K prioritám města patří řešení potřeb uživatelů služeb Domova pro seniory v Mnichově po nerealizované investici do nového areálu DPS (píšeme na jiném místě), cyklostezka do Karlovic, kulturní dům, kompostárna s překladištěm odpadů, investice do inženýrských sítí a komunikace k parcelám pro výstavbu desítek rodinných domů, v dlouhodobém výhledu proměna centra města i výstavba víceúčelové haly.
Mgr. Alena Kiedroňová, redakce webových stránek
Ilustrační foto: Vrbno pod Pradědem
Vytvořeno 17.12.2019 8:49:49 | přečteno 447x | Mgr. Alena Kiedroňová
load