Dnes je 31.3.2023 a svátek má Kvido

Představili jsme projekty, hlasování běží

Veřejné  projednání, autor: Alena Kiedroňová

Na vrbenské radnici ve čtvrtek 9. května mohli zájemci zjistit více o podaných projektech v rámci tzv. participativního rozpočtu na rok 2019. Na veřejné projednání přišli všichni čtyři autoři návrhů a svůj projekt detailněji představili. Zájem veřejnosti byl jen malý, to ovšem neplatí o hlasování, ať už on line přes naše webové stránky, nebo odevzdáním anketních lístků na radnici, ve Střeše a Městské knihovně. Tam hlasů utěšené přibývá. Hlasovat mohou také děti a lidé bez trvalého bydliště ve městě, poslední možnost bude 26. května. Hlasovat lze pouze jednou.

Na veřejném projednání projektů podaných v participativním rozpočtu představil Jiří Strnad návrh renovace litinového empírového kříže na kamenné podstavci z roku 1825, stojícího před kostelem sv. Archanděla Michaela. Kříž nese plastiku Panny Marie Sedmibolestné. Kříž nechali pro město postavit manželé Reichelovi a nikdy nebyl ve vlastnictví církve. "Jako občané bychom měli kříž opravit. Obešel jsem stavařské firmy a kameníka, ptal jsem se, co by se s tím dalo dělat. Kříž se naklání ke kostelu. Památek ve městě moc nemáme, měli bychom se postarat o to, aby stav toho, co nám tady zanechali předchozí generace, byl dobrý," uvedl Jiří Strnad.

Ing. Václav Vosáhlo představil nápad postavení jednoduchého hřiště pro petanque na hřišti v ulici M. Alše. "Kdysi jsme to hřiště budovali v místě smeťáku, který se nám nelíbil. Dnes bychom ho rádi doplnili takovým hřištěm pro oblíbený petanque, což je aktivita vhodná také pro seniory. Moc to nežádá, potřebujeme vykopat plochu do hloubky asi 30 cm, dát kámen a nahoru štěrk nebo písek, případně antuku. Vybrali jsme prostorově nejmenší možné hřiště," uvedl Ing. Vosáhlo. Jiří Strnad upozornil, že v místě by měla být nepochybně také tabule s pravidly pro soutěžící.

Dušan Zapalač vystupující rovněž za další členy komise pro rozvoj cestovního ruchu přiblížil projekt "Pohádková cesta za liškou, aneb Proč je liška vrbenskou liškou". Smyslem projektu je nabídnout místním i turistům atraktivní možnost vyžití ve městě. Projekt využívá mobiliář vrbenského lesoparku včetně jeho chodníčků, doplňuje ho novými prvky hry, kdy děti s rodiči či prarodiči budou podle pohádky poznávat, jak se do Vrbna p. P. dostala liška, která je součástí jeho heraldického znaku. Liška by se v budoucnu měla stát skutečným "maskotem" města, na tento projekt mají navázat další dvě etapy, z toho druhá nazvaná pracovně Bylo nebylo dá příležitost malým i velkým poznávat historii města.

Dalším zajímavým projektem je vybudování workoutového hřiště ve městě, a to buď v blízkosti současného hřiště  mezi ulicemi Husova, Sv. Čecha a Nádražní, nebo v areálu BMX. Profesionální hřiště je současným trendem a umožňuje mladým lidem, ale i starším občanům a seniorům cvičit vlastní vahou, posilovat zdraví, užít si volný čas. Na veřejném projednání se probíraly také možnosti instalace podkladové desky pro doskoky a možnosti města takový prostor lidem nabídnout pro sportování.

Vedoucí majetkoprávního odboru Ing. Pavla Müllerová uvedla, že všechny podané projekty splňují náležitosti, jsou zajímavé a nelze vyloučit, že by je město mohlo v budoucnu realizovat mimo tzv. participativní rozpočet. Pro letošní rok bylo z rozpočtu města vyčleněno prvních 300 tisíc korun na realizaci. Mohou být vybrány třeba dva projekty v součtu do 300 tisíc korun, nebo jeden. Předností hlasování je právě zjistit potřeby a zájem lidí. 

Hlasujte až do 26. května buď on-line, nebo využijte hlasovací lístky a po vyplnění je zanechejte ve Střeše, Městské knihovně nebo na radnici.

Mgr. Alena Kiedroňová, redakce webových stránek

Více k participativnímu rozpočtu zde.

Participativní rozpočet 2019

Lesopark

Lesopark

 
Workout hřiště, autor: internet

Workout hřiště

 
Oprava kříže

Oprava kříže

 
Petanque

Petanque

 
J.  Strnad a P.  Locku, autor: Alena Kiedroňová

J. Strnad a P. Locku

 
Veřejné  projednání, autor: Alena Kiedroňová

Veřejné projednání

 
Dušan Zapalač, autor: Alena Kiedroňová

Dušan Zapalač

 
Ing. Vosáhlo, autor: Alena Kiedroňová

Ing. Vosáhlo

 
mapa lesoparku, autor: Alena Kiedroňová

mapa lesoparku

 
 
Vytvořeno 10.5.2019 12:35:46 | přečteno 1409x | Mgr. Alena Kiedroňová
load