Dnes je 28.3.2023 a svátek má Soňa

Děti poznávají řemesla a moc je to baví

Jak se co dělá - co vše umí instalatér a švadlena

V prostorách turistické základny Střediska volného času Bruntál v Železné se uskutečnil další workshop určený žákům šestých až devátých tříd základní školy. V rámci projektu "Vím, kam mám jít" tady v pátek 15. listopadu děvčata a kluci ze 7. B mohli poznávat základy řemesla, tentokrát se potkali se švadlenou a instalatérem. V rámci projektu třeba dnešní "šesťáci" za tři roky poznají až třicet řemesel a třeba zjistí, čím by chtěli v budoucnu být.

Projekt "Vím, kam mám jít", spolufinancovaný Evropskou unií z Evropských strukturálních a investičních fondů, zastřešuje Středisko volného času Bruntál, partnery jsou Základní škola Vrbno pod Pradědem i základní škola při dětském domovu, ale také předškolní zařízení ve Vrbně a Bruntále nebo další základní školy v Bruntále. Jedním z cílů projektu je právě kariérní poradenství a nenásilná forma poznávání řemesel i dalších rozličných profesí ve firmách. Školáci často ani netuší, jakou profesi vykonávají jejich rodiče, jak náročnou i zajímavou mají práci.  Teď si na workshopech mohou leckteré práce osahat, vyzkoušet, doptat se pozvaného lektora-řemeslníka na vše, co je zajímá. "Některé děti ani nepřemýšlejí, že za kohoutkem s vodou musí být někde ve stěně vedeny trubky s vodou a odpadem, netuší, jak takové trubky vypadají. Dnes si materiál osahají, ale také si vyzkoušejí sváření trubek," řekla Lucie Žihová, která v rámci projektu pracuje jako kariérní poradce Střediska volného času Bruntál. A jak se záhy ukázalo, svou zručnost při stříhání, ale i napojování trubek si vyzkoušela také děvčata, byť z takové práce měla respekt. S dětmi tady strávil několik hodin instalatér Jiří Hubálek z Meziny.

O patro výše v klubovně turistické základny vznikla přechodně krejčovská dílna. Helena Gamová tady u dvou šicích strojů s děvčaty i kluky zkoušela základy šití. Každý si mohl vystřihnout z látek a pak sešít, naplnit a navonět srdíčko, polštářek. "Všechno se jednou dělá poprvé, nebojte se toho, došiješ to sem, já ti pomohu s otočením a zase šiješ ty," povzbuzovala paní Gamová školáky. A šlo jim to náramně, některá děvčata už měla základy ze své školy, z jednoho zájmového kroužku.

Takové workshopy se v Bruntále i Vrbně pořádají už od září. Poběží vždy jednou za dva měsíce, děti na místo přiveze autobus, který je pak odveze na oběd a zase zpět. Třída se pro workshop dělí na dvě skupiny, které se v ten den prostřídají. Od září už děti viděly a také si něco odzkoušely z práce stolaře a kosmetičky, na leden je pozvána zahradnice a pokrývač. Následovat budou další profese. "Je důležité dětem ukázat rozmanitá řemesla a současně je ubezpečit, že třeba tuhle práci mohou rádi dělat po celý život, založit si svou úspěšnou firmu. Nebo mohou v dospělosti měnit profese, jak ji mění mnozí z nás. Stále se něco nového učíme. Jsem velmi ráda, že nám vycházejí vstříc vrbenští podnikatelé, protože i oni si uvědomují, že takový projekt je moc důležitý, že může usnadnit dětem výběr střední školy," řekla paní Žihová.

Součástí projektu a profesního poradenství jsou také exkurze do různých firem, ve městě i dále v regionu. Děti v závodech vidí různé práce, vypravit by se měly také na exkurzi do nějaké internátní odborné střední školy.

Realizátoři projektu připravují na 5. prosince na 16. hodinu do Turistické základny Železná Kulatý stůl. Určen je zejména rodičům, kteří se tady potkají se zástupci vedení města, se zaměstnavateli z Vrbna i okolí, s pracovníky základních, středních i odborných škol, Úřadu práce i dalšími. 

Rodiče a děti mohou také využít další nabídku aktivit pořádaných v rámci projektu:

  • volnočasové aktivity a akce pořádané pro předškolní děti,
  • doučování (nabízí se v prostorách bývalého sportovního gymnázia, zajišťuje další partner projektu, Liga o.p.s.),
  • nové zájmové kroužky v turistické základně v Železné (přírodovědný, taneční, NERF a Klub instruktorů - pořádají instruktoři Střediska volného času Bruntál, přihlásit děti lze přes webové stránky SVČ nebo přímo na místě v čase konání kroužků),
  • příměstské letní tábory a další.
Mgr. Alena Kiedroňová, redakce webových stránek
Foto: Vrbno pod Pradědem


 
Vytvořeno 15.11.2019 15:06:16 | přečteno 1221x | Mgr. Alena Kiedroňová
load