Hodiny kostelní věže v Mnichově už odměřují čas

V půli července začaly po desetiletích na věži Kostela Navštívení Panny Marie v Mnichově znovu hodiny odměřovat čas. Postarali se o to vrbenští farníci, kteří našli vhodný dotační titul i podporu města a místních donátorů. Příští týden ještě mají na věži přibýt nové dřevěné žaluzie chránící prostor věže před horkem, deštěm i nálety zejména poštolek.
Nápad oživit věžní hodiny v kostele postaveném roku 1875 - 1878 v novogotickém stylu přišel mnichovský podnikatel Jiří Klíč a stal se také jedním z největších donátorů realizace. „V roce 2017 jsme uspěli s žádostí na Ministerstvu zemědělství, když v programu SZIF nám byla odsouhlasena dotace ve výši 70 % nákladů (114.116 Kč) na opravu žaluzií, světlíků a nátěry ciferníků ve věži kostela. Tato dotace však nemohla být použita na pořízení nových hodin a další práce, které se v průběhu oprav vyskytly a s nimiž jsme ani nepočítali,“ uvedl Květoslav Súkup z farní rady. Město Vrbno pod Pradědem přidalo finanční příspěvek 30 tisíc korun na nové hodiny.
Sejmuli ručičky i celé ciferníky
Když byly sejmuty staré ručičky hodin, zjistili farníci, že patrně nikdy nebyly ošetřeny nátěrem z vnitřní strany. Byly příliš poškozeny, a tedy se na věž už nemohly vrátit. „Musíme ocenit přístup a nezištnost firmy pana Kamenského, ta nám vyrobila zcela nové ručičky hodin z nerezového plechu, dále musel být vyroben i nový ciferník a pomohli i s dalšími opravami. Neuvěřitelnou práci tady odvedli také otec a syn Vosmíkovi, ti dva týdny malovali číslice na cifernících. Obkreslili ty staré a přenášeli je na ciferníky. Malovali je ručně a přepečlivě štětcem, každá číslice má jiný ´rádius´, museli odvést opravdu velmi soustředěnou práci. Pro představu, ciferník má průměr 1,8 metru a každá číslice měří 22 cm,“ vyjmenovává Květoslav Súkup.
Rádiem řízené hodiny, jejich pohon, chybějící cimbál, vybrané u vyškovské firmy Mobatime, měly stát zhruba 104 tisíce korun. Za předpokladu, že investor ostatní komponenty zabezpečí sám. „Dnes už jsme na částce více než 135 tisíc, přitom ta ještě není konečná. Nemohl být např. využit starý, pečlivě zrenovovaný převod hodin. S novým zařízením dálkově řízených hodin prostě nefungoval, měl o několik zoubků více, než má současné, nově zakoupené zařízení,“ dodal Súkup.
Dar na nové hodiny kostela
Pro obnovu hodin mnichovského kostela lze přispět na účet Římskokatolické farnosti Vrbno pod Pradědem – Mnichov u České spořitelny – má číslo 3505666389/0800 a uvést: Dar na nové hodiny kostela. „Děkujeme všem lidem, kteří nám na opravu hodin přispěli, bez ohledu na výši částky. Budeme rádi za další pomoc a podporu veřejnosti, i malá částka může pomoci dílo dokončit.“
Spoustu hodin práce při obnově odvedli pracovníci firmy Kamenský a také samotní farníci, dnes už by ten čas nikdo ani nezměřil. Jen renovace převodovky představovala desítky hodin práce, a stejně nemohla být při spouštění hodin použita. Dělala se nová elektroinstalace, část dílů byla rozlámána, pokroucena, rezavé ciferníky bylo nutné dokonale vybrousit a opatřit několika nátěry. Neskutečné úsilí lidé odvedli při snímání ciferníků a jejich transportu dolů na zem, natož pak při jejich nové instalaci za pomoci kladky a prosté lidské síly. Šest urostlých mužů mělo co dělat, aby ciferník zvedlo a pak usadilo do roviny. „Muselo být vše ve váze a ose, maximálně přesné, aby pak hodiny skutečně na všechny tři strany ukazovaly vždy stejný čas,“ dodal Květoslav Súkup.
Nové hodiny s ohromnou přesností ukrajují čas a mimo noční dobu cimbálovým bitím odměřují den. Poprvé bijí v 6.00 hod ráno, naposled pak ve 22.00 hodin. Pokud by v Mnichově někdy nešel proud, hodiny se zastaví. Jejich záložní baterie ale zajistí, aby nastavená data byla zachována a jakmile odstávka pomine, tak se ručičky po rádiovém signálu posunou do reálného času. Životnost baterií má dosahovat až pět let.
Instalace žaluzií
Docela adrenalinovou podívanou mohli obyvatelé Mnichova a jiní zájemci sledovat v úterý 31. července dopoledne. Po nových hodinách na kostelní věži přibyla okna a vzápětí těžké dřevěné žaluzie vyrobené na zakázku u pana Kociána v Karlovicích. Jedna váží kolem metráku, proto opatrnost byla na místě. Jen ustavení vozu s plošinou trvalo takřka hodinu, aby zvedání ramene do výše 27 metrů řídící systém umožnil a muže nahoře neohrozil třeba poryv větru. Nahoru museli vystoupat bezmála desetkrát a s opatrností předat mužům ve věži vyvezenou část. "Vynášet díly takovou výšku by bylo velmi těžké, už kvůli jejich váze. Ale přiznám se, že i pozorovat dění z bezpečí dole před kostelem bylo neklidné, i když víme, že naši hasiči jsou fakt muži na svém místě," řekla místostarostka Ing. Pavla Müllerová. Školení pro ovládání plošiny mají z vrbenské jednotky Sboru dobrovolných hasičů zatím tři muži, další mohou pod jejich vedením ve výšce zasahovat. Vždy s bezpečnostním jištěním. "Úžasné! Jsem pyšná na všechny, kteří se o opravy zasloužili, na farníky, řemeslníky i hasiče," hodnotí výsledek snažení mnoha lidí starostka Květa Kubíčková.
Foto: Květoslav Súkup a Ladislav Olejníček