Dnes je 28.9.2023 a svátek má Václav, Den české státnosti

Expozice historického truhlářství je otevřená

Expozice truhlářství, autor: Ladislav Olejníček

Nové lákadlo pro turisty i místní obyvatele má Vrbno pod Pradědem. V Místní části Mnichov, v budově známé v minulosti jako Rákosí, vznikla malá expozice historického truhlářství. Všichni zájemci na místě uvidí, jak vypadala truhlářská dílna v čase našich dědů nebo spíše pradědů. Seznámí se s jejich pracovními nástroji, přičemž u některých z nich budou asi na rozpacích, na co se vlastně používali.

Poznají jejich pracovní postupy a mohou si je také sami přímo vyzkoušet a přesvědčit se o tom, že práce truhlářů v minulosti nebyla žádná legrace. "Chodí sem třeba senioři z nedaleko Domova pro seniory, vyrobí si tady nějakou drobnost a moc se jim to líbí. Určitě si při tom vzpomenou na své mládí," řekl tvůrce expozice David Valach.

Expozice historického řezbářství má ve Vrbně své opodstatnění. Upadlo už téměř v zapomnění, že v minulosti existovala ve městě Císařská řezbářská škola. Výrobky jejich žáků je dnes možné spatřit v krnovském muzeu.

Otevřením expozice její tvůrce David Valach zajímavě doplnil dlouhodobou akci Výstava na ulici, která potrvá až do 1. září. Ke 100. výročí vzniku Československa ji připravil Spolek Přátelé Vrbenska.

Ladislav Olejníček

Vytvořeno 1.6.2018 11:19:36 | přečteno 1011x | Patrik Locku
load