Dnes je 24.3.2023 a svátek má Gabriel

Ani krok navíc? Motoristé ničí zeleň

Poničené plochy zeleně (5), autor: Iveta Pešatová

Jen co roztál sníh, vystouply jizvy v plochách veřejné zeleně po parkujících vozidlech. Taková situace jako letošní jaro snad ve městě ještě nebyla, mnozí řidiči nemají zábrany a parkují vozidla na travnatých plochách, aby nemuseli od auta na cestě k domu přidat ani krok navíc. Radnice postupně buduje ve městě nová parkovací místa, ale třeba na Husově ulici i tak řidiči vjíždějí mimo komunikace. Co s tím?

Vedení města a také rada města řeší dříve nebývalý problém - bezohlednost řidičů, kteří nemají zábrany parkovat svá vozidla mimo určená a obvyklá místa, na plochách veřejné zeleně. Po zimě je pohled na mnohá prostranství v sídlištích i ulicích s rodinnými domy tristní. Hluboké rýhy po pneumatikách, poničené porosty trávy, to jsou stopy po parkování, které jen tak nezmizí. Poničené plochy jsou ale také v bezprostřední blízkosti nákupního centra, kde jsou k dispozici desítky parkovacích míst, někteří řidiči ale v blízkosti okružní křižovatky nechávají vystoupit spolujezdce, pro ten účel najíždějí do zeleně.

"Mnohá města i obce řeší nedostatek parkovacích míst. Cesty ke zlepšení hledáme také ve Vrbně pod Pradědem. Vloni přibyla parkovací místa v horní části ulice Husova, ale také na náměstí Sv. Michala. S řešením parkování počítáme také v záměrech regenerace sídlišť. Lidé musí mít trpělivost, jenže také ohleduplnost. V některých rodinách už je několik vozidel, to pak kapacita parkovišť samozřejmě nestačí. Přesto tvrdím, že parkovací místa lidé ve městě najdou, jen to nemusí být přímo u vchodu do jejich bytového domu. Velmi mě trápí, jak máme po zimě poničené plochy zeleně," řekla starostka Květa Kubíčková. 

Radnice nechce rovnou přistupovat k sankcím, hledá způsob nápravy bez postihů. V první řadě apeluje na řidiče, aby na plochy veřejné zeleně nenajížděli a neničili je. Ničí totiž prostředí všem obyvatelům, samosebou také sobě. Jednou z možností nápravy je budování nových parkovišť a instalace vysokých obrubníků mezi vozovkou a zelení, to je ovšem úkol na mnoho let dopředu. Na místních komunikacích by měl zůstat průjezdní profil dvakrát tři a půl metru, většina ulic sotva dosahuje celkové šířky pěti a půl metru. Přesto na mnoha místech i tady vozidla parkují a blokují průjezd zejména větším vozidlům. 

Situací ve městě se má zabývat komise prevence kriminality, bezpečnosti a ochrany veřejného pořádku. Možná navrhne radě města další vhodná řešení a případné sankce. 

Ostatně, jak se vám líbí naše město po zimě? Tady jsou jen některé z poničených ploch.


Mgr. Alena Kiedroňová, redakce webových stránek

Foto: Ing. Iveta Pešatová, Alena Kiedroňová


Auta ničí plochy zeleně

Poničené plochy zeleně (5), autor: Iveta Pešatová

Poničené plochy zeleně (5)

 
Poničené plochy zeleně (3), autor: Iveta Pešatová

Poničené plochy zeleně (3)

 
Poničené plochy zeleně (4), autor: Iveta Pešatová

Poničené plochy zeleně (4)

 
Poničené plochy zeleně (2), autor: Iveta Pešatová

Poničené plochy zeleně (2)

 
Poničené plochy zeleně (1), autor: Iveta Pešatová

Poničené plochy zeleně (1)

 
Poničené plochy zeleně, autor: Alena Kiedroňová

Poničené plochy zeleně

 
Poničené plochy zeleně (6), autor: Ladislav Olejníček

Poničené plochy zeleně (6)

 
Poničené plochy zeleně (7), autor: Ladislav Olejníček

Poničené plochy zeleně (7)

 
 
Vytvořeno 4.4.2018 8:47:15 | přečteno 756x | Mgr. Alena Kiedroňová
load