Dnes je 2.4.2023 a svátek má Erika

Zima se hned tak nevzdá

zima 1-2017, autor: Ladislav Olejníček

Zimní klopoty hned tak neskončí, meteorologové očekávají ve třetím lednovém týdnu na horách dalších 20 centimetrů sněhu a ani mrazy nekončí. Kdo si stěžoval, že pořádnou zimu jsme ve Vrbně neměli několik let, ten se dočkal.

Plné ruce práce mají Technické služby Vrbno, aby zajistily schůdnost pro pěší i bezpečný provoz na místních komunikacích. Průjezdní profily jsou v některých ulicích zúžené, řidiči musí být hodně opatrní.

TS Vrbno jsou v režimu zimní údržby od 1. listopadu 2016 a podobně jako v minulých letech mohou využívat chemický posyp. Podle Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky ale musí cestáři využívat technologii umožňující zkrápění a přesnou regulaci dávkování posypových solí. Nepřípustný je rozhoz suchých solných granulí. Použití soli je přípustné v kalamitních dnech, kdy selhává aplikace inertního posypu, nebo k prevenci ochrany vozovek před náledím a k odstraňování vyježděných ledových kolejí.

Podle plánu zimní údržby má svá pravidla také údržba chodníků. Závady v jejich schůdnosti se odstraňují podle stanoveného pořadí, podobně jak to platí u vozovek. Chodníky se udržují v celé délce a šířce, jen při kalamitní situaci pouze v šířce jednoho metru. Přednost má také úprava přechodů pro chodce a údržba schodišť, kam jsou posíláni pracovníci na ruční úklid.

Vrbenští cestáři mají k dispozici spolehlivou techniku. Vyjíždějí s vozidly Reform s radlicí a sypačem, na chodníky s multikárou vybavenou radlicí a sypačem, mají traktor Zetor s pluhem, pro případ kalamit též velký MAN s radlicí, nakladače Manitou a UN, dále Piagio s radlicí, Iseki s radlicí, VW transporter, vozidlo Ladog s pluhem a sypačem. Disponují také ruční sněhovou frézou a dalšími mechanismy. Na komunikace prvního pořadí nastupují do jedné hodiny od vzniku závady ve schůdnosti a sjízdnosti, na komunikace druhého pořadí do tří hodin. Ostatní komunikace zařazené do třetího pořadí se začínají udržovat teprve po odstranění závad na cestách v prvním a druhém pořadí.

V těchto dnech mají ztížené podmínky maminky s kočárky, lidé na vozíčcích či chodci s francouzskými holemi. Pracovníci TS Vrbno se snaží při kolísání teplot a rozměku sníh z chodníků stahovat. Případné závady na komunikacích a chodnících oznamte pracovníkům TS Vrbno na tel. 554 751 601. Plán zimní údržby pro místní komunikace ve Vrbně pod Pradědem zájemci najdou na portále www.gobec.cz.

Mgr. Alena Kiedroňová, redakce webu

Snímky Ladislava Olejníčka

Vytvořeno 16.1.2017 11:06:09 | přečteno 591x | Mgr. Alena Kiedroňová
load