Dnes je 28.3.2023 a svátek má Soňa

Sněhovou duchnu střídá vydatný déšť

P1010105

Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý výstrahu pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj před vydatnými srážkami. Do čtvrtečního rána může v Jeseníkách spadnout 40 až 60 mm srážek a s postupným odtáváním sněhové pokrývky na horách mohou stoupat hladiny řek na 1. povodňový stupeň, ojediněle až na druhý.

Výstraha ČHMÚ  PVI_2017/39 z úterý 25. dubna 2017:

Na naším územím se bude udržovat zvlněné frontální rozhraní.

V průběhu noci na středu (25.4) bude nad naším územím docházet k zesilování srážkové činnosti. V oblasti Jeseníků a Králického Sněžníku by mělo do čtvrtečního rána spadnout 40 až 60 mm srážek. Hranice sněžení by měla v průběhu období kolísat nejpravděpodobněji kolem nadmořské výšky 1000 m n. m., pod touto hranicí bude vydatně pršet. Přesné určení přechodu fáze srážek je však s ohledem na výskyt silného teplotního gradientu nad touto oblastí nejistý. V horské oblasti bude při vydatnějších dešťových srážkách a teplotě nad 0 °C docházet k postupnému odtávání sněhové pokrývky a tedy vzestupu hladin a průtoků jednotlivých toků.

V reakci na srážky bude od středečního večera docházet k postupným vzestupům hladin na tocích odvodňujících Jeseníky a Králický Sněžník. V povodí horní Moravy, Bělé, Osoblahy a Opavy mohou být během noci na čtvrtek dosaženy 1. SPA, ojediněle mohou hladiny vystoupat na 2. SPA. Vlivem dotoku budou hladiny toků stoupat i ve svých nižších úsecích a ani zde není vyloučeno dosažení výše zmíněných SPA.

V průběhu čtvrtka 27.4 srážková činnost nad Jeseníky částečně zeslábne a hranice sněžení krátkodobě poklesne. Rychlost odtávání sněhové pokrývky se přechodně zpomalí. V noci na pátek 28.4 a během pátka se předpokládá další frontální vlna, která přinese do oblasti opět trvalé srážky.

S ohledem na souběžný výskyt trvalých srážek také v oblasti Šumavy a velkou nejistotu předpovědi, budeme situaci i výstrahu v následujících dnech upřesňovat.

Doporučení ke zmírnění následků jevů při vydatném dešti a povodňové bdělosti:

Při silném dešti dostatečně snížit rychlost jízdy autem, nebezpečí aquaplaningu.

Při průtoku vody přes komunikace či jejich zatopení nevjíždět do vody, pozor na podemletí krajnic a mostů.

Sledovat vývoj situace a jeho prognózu (veřejnoprávní televize, rozhlas nebo internet ČHMÚ


Aktuální vývoj na toku Opavy můžete sledovat tady - pod sekcí Občan/Životní prostředí/Voda/Elektronický digitální povodňový plán/Aktuální stav hladiny toku, tedy na tomto odkazu

(ak)

Vytvořeno 25.4.2017 13:59:47 | přečteno 581x | Mgr. Alena Kiedroňová
load