Dnes je 28.3.2023 a svátek má Soňa

Senioři vyšlápli až do Paříže

DPS Jedeme v tom společně 2017, autor: Ladislav Olejníček

Ve středu 1. března přesně v 10 hodin odstartoval druhý ročník akce Jedeme v tom společně. Senioři z 53 domovů v naší zemi a na Slovensku šlápli do pedálů rotopedů a soupeří, kdo nejdříve urazí pomyslnou vzdálenost dvou tisíc kilometrů.

Akci vymyslel ředitel Domova pro seniory Vrbno, p.o., Mgr. Jan Vavřík a v krátké chvíli nadchla týmy podobných zařízení sociální péče. Smyslem bylo nabídnout mužům i ženám novou pohybovou aktivitu, společně strávený čas, nejen se šlapáním, ale i hecováním. Mohli sledovat, jak se daří jejich "soupeřům" třeba na druhém konci republiky, o to se postaralo živé vysílání přes internet. Jenže výsledkem nebyly jen stovky ušlapaných kilometrů mezi horou Praděd a hlavním městem Prahou, podařilo se daleko více: rozpovídat a přivést mezi jiné obyvatele domova paní, která valný čas dne proležela v posteli a s ostatními moc nekomunikovala. U šlapadla sedl i člověk se ztrátou jedné končetiny a posiloval s jinými.

Už vloni akci Jedeme v tom společně podpořil první místopředseda vlády a patron DPS Vrbno Ing. Andrej Babiš, když zapojeným domovům za své zakoupil rotopedy. Při své nedávné návštěvě DPS Vrbno si mohl ověřit, že nápad seniory skutečně oslovil. S některými si hned popovídal a týž den přislíbil podporu i letošnímu druhému, už mezinárodnímu ročníku akce. "Jsme za podporu nesmírně vděčni, tato sportovní zařízení budou domovům po celé republice sloužit i v dalších letech, nebudou tam jen stát. Letos je v akci Jedeme v tom společně zapojeno už více než pět set seniorů a toto číslo se může samozřejmě ještě změnit. Kdo má zájem zapojit se a šlapat, samozřejmě může," potvrdil Vavřík. Záštitu nad projektem Jedeme v tom společně 2, aneb Jedeme do Paříže přijala manželka prezidenta republiky paní Ivana Zemanová. I ona nedávno vrbenský domov navštívila.

Na startu letošního ročníku "Jedeme v tom společně" nechyběla vrbenská starostka Květa Kubíčková a místostarostka Ing. Pavla Müllerová. Přinesly obyvatelům domova dva míče, i ty jsou báječnou pomůckou pro aktivizaci či hru, pro volný čas.

Ředitel Vavřík získal podporu mnoha sponzorů, kteří akci fandí: "Mohli jsme slíbit seniorům, kteří se budou na rotopedech střídat, že si budou moci občas dát třeba pivečko. Je to pro ně určitě dobrá motivace. Jsem osobně rád, že se seniorům společná akce líbí, setkávají se v klubovně a společně se pobaví a ještě dělají hodně pro svou kondici a zdraví." Výkony se hodnotí a zapisují denně, akce Jedeme do Paříže potrvá až do 28. dubna 2017.

Mgr. Alena Kiedroňová, redakce webu

Foto ze zahájení Jedeme v tom společně 2: Ladislav Olejníček

Vytvořeno 1.3.2017 16:29:36 | přečteno 1215x | Mgr. Alena Kiedroňová
load